Новиот MG3 и официјално

MG Motor денеска на салонот за автомобили во Женева ја претстави новата генерација на MG3, која оваа година ќе им биде понудена на европските клиенти.,,

Заменувајќи го бензинскиот модел кој е добро воспоставен на домашниот пазар на марката во ОК, MG3 Hybrid + претставува обележје во развојот на погонската спрега на MG, нудејќи им на клиентите прва шанса да возат хибриден MG.

Се вели дека технолошки напредниот хибриден систем испорачува водечка комбинација на ефикасност, перформанси и возност со нула емисии, а истовремено поставува нови стандарди во најважниот супермини сектор.

Новиот MG3 ја нагласува посветеноста на MG да им понуди на клиентите дарежливи нивоа на помош за возачот и функции за забава како стандард, како што се двојни екрани и широк опсег на поврзани услуги.

Освен нов изглед (во согласност со актуелниот дизајнерски јазик на MG), новиот MG 3 носи и поголеми димензии, попространа внатрешност и побогата опрема (вклучувајќи и поширок список на безбедносни системи).

Автомобилот е долг 4113 mm, широк 1797 mm, висок 1502 mm, меѓуоскино растојание е 2570 mm, волуменот на багажникот е 293 литри, а возилото тежи 1298 km.

Целосно новиот MG3 има бензински мотор од 1,5 литри и електричен мотор, со комбинирана моќност од 143 kW/194 КС, просечна потрошувачка на гориво од 4,4 l/100 km и емисија на CO2 од 100 g/km. Во тоа помага батеријата од 1,83 kWh, која овозможува одреден опсег на возење само со електричен погон.

И покрај фокусот на ефикасноста, електрифицираната технологија носи одлични придобивки од перформансите. Хибрид + погонската група на MG го прави MG3 најбрзиот хибриден модел од В-сегментот во класата, со време од 0-100 km/h од 8,0 секунди.

Моторот е поврзан со тристепен автоматски менувач, кој овозможува ефикасно и пријатно искуство во возењето, притоа обезбедувајќи непречено и рафинирано менување степени на пренос. Возачите можат да избираат помеѓу три режими на возење – Eco, Standard и Sport.

Целосно новиот MG3 нуди динамично искуство во возењето, како и високо ниво на удобност, благодарение на заедничката работа вложена од инженерите на MG во Европа и Кина, дотерувајќи ја суспензијата за различни пазари.

Со компактни пропорции и агилно поставување, MG3 нуди префинето возење, но во основата го задржува етосот на „забавно возење“ на MG. Има корист од употребата на нови компоненти со ултра висока вкочанетост во шасијата, додека елементите на суспензијата се дизајнирани да ја намалат тежината.

Покрај тоа што нуди идеално избалансирано поставување помеѓу удобноста и динамиката, делумно благодарение на новата хибридна погонска група со можност за краткорочно работење на електрична енергија, целосно новиот MG3 носи и нови височини во префинетоста и потиснувањето на бучавата.

Исклучителна карактеристика за клиентите е кокпитот со двоен екран. Возачите добиваат 7-инчен дигитален дисплеј на инструменти, како и централен инфозабавен систем од 10,25 инчи.

Стандардно е поставена сателитската навигација, како и интеграцијата на паметни телефони преку Apple CarPlay/Android Auto. MG iSMART обезбедува нивоа на поврзување и способности за корисниците на MG3 кои почесто би се поврзувале со премиум моделите. Други карактеристики на опремата вклучуваат климатизација, аудио систем со шест звучници со Bluetooth конективност, четири USB порти и задни сензори за паркирање и камера.

Повисоките нивоа на опременост додаваат влез без клуч, загреани предни седишта и волан и камера од 360 степени.

MG3 исто така има корист од најновите Напредни системи за помош на возачот (ADAS). Технологијата MG Pilot вклучува помош за задржување лента со предупредување за напуштање лента, адаптивна контрола на патувањето, предупредување за преден судир и помош за сообраќаен метеж.

Палетата од шест бои ќе им биде достапна на клиентите: Арктичко бело, Battersea Blue, Dynamic Red, Black Pearl, Monument Silver и Hampstead Grey.

 

НАЈНОВИ