Прекрасниот Bugatti Mistral може да биде ваш за „само“ 8.539.900 евра

Bugatti ќе го прави roadster моделот Mistral во лимитирана серија од само 99 примероци (сите одамна се распродадени), а според најавите првиот примерок ќе биде испорачан оваа 2024 година…

Доколку не сте меѓу оригиналните купувачи, сега е вашата шанса да го купите. Но, тоа ќе ве чини, според Motor1. Додека првичните купувачи се согласија да платат сума од околу 5 милиони евра плус данок, местото за производство на страницата Mobile.de е значително поскапо.

Имено, достапен е за 8.539.900 евра. Нето цената е неверојатни 7,9 милиони евра, па сепак е за 2,9 милиони евра повеќе од првичната цена.

Иако несомнено е скапа убавица, Мистрал има потенцијал да стане колекционерски предмет. Не само поради неговата реткост, туку и поради тоа што е последниот модел од Молсхајм со W16 мотор.

Потенцијалниот купувач веројатно ќе ја оправда превисоката барана цена со надеж дека вредноста на автомобилот ќе се зголеми со текот на времето.

Бидејќи всушност купувате производствен слот, автомобилот сè уште не е изграден, а се вели дека ќе биде достапен за испорака за четири месеци.

Mistral ги користи истите quad-т\ turbo мотори со работен волумен од 8,0 литри како и Chiron Super Sport 300+, со  моќ од 1600 КС.

За автомобил толку евокативен и важен како овој, многу внимание беше посветено на името што треба да го носи. Многу повеќе од едноставен развој на Chiron, на rodster му требаше име поврзано со слобода, елеганција и брзина.

Инспирацијата дојде од Mistral, силен ветер кој дува од долината на Рона, низ градовите на Азурниот брег во јужна Франција и во Медитеранот. И со мотор толку централен за карактерот на овој rodster, тој стои рамо до рамо со овој силен ветер: W16 Mistral.

Изграден околу дефинитивната инкарнација на моторот W16 со 1600 КС, W16 Mistral нуди перформанси за разлика од кој било автомобил со отворен покрив понуден досега.

За да развие неспоредливи нивоа на елеганција и возбуда, Bugatti W16 Mistral ги содржи најновите инженерски иновации.

Напредните композитни материјали на Bugatti се споени со најсовремени 3D печатени компоненти од титаниум и алуминиум за да се обезбеди впечатлив дизајн, супериорни перформанси и солидна доверливост.

Внатрешноста на Bugatti W16 Mistral е внимателно рафинирана за да обезбеди искуство кое е истовремено елегантно и луксузно, а сепак доволно функционално за да се осигура дека сите информации се лесно видливи при брзина до 420 km/h.

Посветеноста на квалитетот на материјалите останува белег на дизајнот на Bugatti.

Но, во оваа лебедова песна за W16, има и сосема нов дизајн.

На пример, кожата користена на ново дизајнираните панели на вратите, прецизно тестирана и произведена според стандардите за квалитет на Bugatti со визија за редовна употреба во текот на сто години во иднината.

И како поздрав на познатите претходници на W16 Mistral, менувачот – направен од цврст блок од алуминиум – со допир на дрво и килибарна влошка со познатата скулптура „танцувачки слон“ заклучена внатре.

Повторувањата на оваа скулптура ја прикажуваа хаубата на легендарниот Type 41 Royale.

НАЈНОВИ