Претставување – KIA го освежи Sorento

Дознајте ги сите детали за големиот семеен SUV од сегментот D што одсега благодарение на домашниот импортер ќе може да го купат и нашите граѓани…

Во Скопје неделава пристигна големиот SUV на корејскиот произцодиител со огромно освежување на надворешниот дизајн што му дава впечатлив изглед на и надвор од патот. Новиот Sorento доаѓа со погон на две тркала (2WD) или погон на сите тркала (4WD) и избор на дизел, хибридни или plug-in хибридни погонски единици: 2.2 CRDi, 1.6 T-GDI Hybrid и 1.6 T-GDI Plug-in Хибрид. Имено, на крајот на јули минатата година, Kia ја освежи сегашната четврта генерација на својот голем SUV од сегментот D, кој на пазарот пристигна во 2020 година. Во време кога безбедноста, сигурноста и удобноста се во првите редови во мислите на луѓето, новото Kia Sorento нуди технологија која е „паметна, одговорна и нуди моменти на мир во движењето“. Достапно во конфигурации со 5, 6 или 7 седишта, новото Sorento им овозможува на луѓето со зафатен и брз начин на живот да одат каде и ќе ги однесе нивното патување. Со опцијата за нарачка на ефикасни хибридни и plug-in хибридни погонски агрегати, тој ја поддржува транзицијата на Kia во снабдувач на решенија за одржлива мобилност.

 

Надворешен изглед

Огромното освежување на надворешниот дизајн му дава на новото Kia Sorento впечатлив изглед на и надвор од патиштата. Најновиот модел што ја отелотворува дизајнерската филозофија на Kia Opposites United, SUV-сегментот D го претставува столбот „Храбар за природата“, покажувајќи како природата и модерноста можат да коегзистираат.

Новото Kia Sorento има освежен надворешен дизајн кој отелотворува футуристичка смелост за врвен изглед. Напред, новиот дизајн на капакот на моторот имплементира подобрен SUV дизајн со поголем волумен и подефинирана силуета. Логото на Kia дополнително беше поместено на горниот дел од хаубата. Уникатните вертикални фарови и дневните светла во форма на ѕвездена мапа ја нагласуваат прогресивната и високотехнолошка слика, како и новиот дизајн на решетката на ладилникот со 3D мрежеста шема. Заедно, вертикалната геометрија на предните и задните светла создава визуелна хармонија и го нагласува способниот и цврст изглед на SUV-от. Секвенцијалните предни трепкачи го комплетираат високотехнолошкиот изглед. Редизајнираниот преден долен браник зрачи со робусност и самодоверба, со широка декоративна плоча за лизгање, редизајнирани светла за магла и вертикална облога за довод на воздух што ја нагласува силната и техничка слика.

Од страна, новиот дизајн на облогата на браникот има подобрен 3D изглед. Новото Sorento доаѓа и со три нови дизајни на тркала: 18-, 19- или 20-инчни алуминиумски тркала. Алуминиумски тркала од 18 и 20 инчи се достапни само за моторот со внатрешно согорување (ICE) Sorento, додека алуминиумските тркала од 19 инчи се достапни на сите варијанти на погонски склоп. 17-инчни алуминиумски тркала се уште се достапни за хибридниот и за сите мотори со внатрешно согорување на Sorento. Задниот дел на возилото има освежени задни светла со дијагонални LED диоди. Вертикалната графика на картата со ѕвезди на задните светла, создадена со спојување на две различни задни светла, го нагласува кохезивниот дизајн на новиот изглед на Kia Sorento. Тенкото високо-монтирано сопирачко светло LED сугерира слика со висока технологија и висока класа, додека ажурираниот заден браник и облогата на издувните гасови му даваат поцврст изглед. Широката задна декоративна заштитна плоча, во комбинација со графичките елементи на црната обвивка, создава солидна и актуелна слика на SUV-от. Неговите надворешни димензии се следните: должина 4815 mm, ширина 1900 mm, висина 1695 mm (со багажници на покривот 1700 mm), меѓуоскино растојание 2815 mm, растојание од подлогата 176 mm. Новото Kia Sorento доаѓа во Европа во 10 бои на екстериерот, од кои три се нови: вулкански песок, меѓуѕвездено сиво (познато од моделот EV6) и Cityscape Green (познато од моделот Niro). Ќе продолжат да се нудат Clear White, Snow White Pearl, Aurora Black Pearl, Silky Silver, Gravity Blue, Steel Grey и Mineral Blue.

 

Освежен ентериер

Во внатрешноста, панорамските димензии на Kia Sorento даваат чувство на бескрајна ширина. Широките, хоризонтални слики дополнително се нагласени со минимална лента на внатрешно амбиентално осветлување, која се протега од едната до другата страна на возилото околу отворите за воздух. Достапно во 64 бои, ова амбиентално осветлување е видливо покрај контролната табла, на рачката на менувачот и на облогата на предната врата. Заоблениот екран и екранот на допир со повеќе режими создаваат чувство на висока технологија и модерност. Рачката на менувачот (shift by wire) е редизајнирана, додека црната облога на покривот, металните педали и панорамскиот покрив му даваат на новото Sorento технички, храбар и модерен изглед. Новото Sorento е исто така опремено со најновите функции за конфор и удобност, вклучувајќи нови предни седишта за лежење, Ergo возачко седиште со лумбална потпора со воздушни ќелии и електрично прилагодлива потпора за потпирање и опционално мемориско седиште. Воланот од вештачка кожа може да се загрева во зима и е достапен со навалување и телескопско електронско прилагодување, прилагодувајќи ја неговата положба нагоре, надолу, поблиску или подалеку. Електрично прилагодливите, вентилирани и загреани предни седишта, како и загреаните седишта во вториот ред, обезбедуваат максимална удобност за сите во возилото.

Одржлива стратегија за внатрешен дизајн за урамнотежена врска со природата

Со совршена рамнотежа на робусни и одржливи елементи, внатрешноста на новото Kia Sorento го отсликува и столбот Bold for Nature на дизајнерската филозофија на Opposites United. Со ова најново подобрување на производот, Kia воведува вештачка кожа и рециклирана пластика (ПЕТ) на седиштата на Sorento со ново ниво на опременост во Sage Green зелена боја. Новата стратегија за боја, материјал и завршна обработка на Kia ја минува линијата помеѓу одржливото и врвното ниво. На пример, дизајнерите користеа ПЕТ ткаенина за повеќекратна употреба во внатрешноста за да се обидат да одржат избалансиран однос со природата. И двојното шиење на силниот волуменски варт на навлаките на седиштата ја зголемува јачината за да им даде на патниците робусно и луксузно чувство.  Покрај Sage Green бојата, две нови дополнителни нивоа на опременост им даваат на клиентите во Европа поголема слобода на избор. Тие вклучуваат црна кожа со нов перфориран дезен и црна Nappa кожа со нови шевови и сива облога.

Електрифицирани погонски единици

Новиот Kia Sorento е симбол на рамнотежа, кој нуди безбедно, сигурно и опуштено возење. Тој нуди максимална релаксација и поодговорно возење преку електрифицирани и ефикасни погонски единици, бидејќи доаѓа со избор на дизел, хибридни или plug-in хибридни погонски единици. Sorento Plug-in Hybrid доаѓа со 1,6 T-GDI мотор и батерија од 13,8 kWh поврзана со шестстепен автоматски менувач (6AT). Стандардно доаѓа со погон на 4 тркала. Во исто време, Sorento Hybrid доаѓа со 1,6 T-GDI мотор и батерија од 1,49 kWh, исто така споена со 6AT и достапна со 2WD или 4WD. Дополнително, 2.2 дизел моторот доаѓа во комбинација со осумстепен менувач со двојна спојка (8DCT) и е достапен со 2WD или 4WD.

Зголемување на безбедноста, сигурноста и удобноста

Новото Kia Sorento е опремено со најнова технологија за зголемување на безбедноста, сигурноста и удобноста. Двојните панорамски интегрирани екрани ја красат внатрешноста: 12,3-инчен инфозабавен екран на допир со навигација и дисплеј со мерач од 12,3 инчи пред возачот. Покрај тоа, 10-инчниот head-up дисплеј им овозможува на возачите да ги видат основните информации за возилото и сообраќајот без да го тргнат погледот од патот. Во меѓувреме, дигиталниот ретровизор може да се користи како обично електрично хроматско огледало или како приказ на слики од камерата. Ова му овозможува на возачот безбедно да погледне назад во ситуации кога погледот е заматен. Инфозабавниот систем може да се ракува со екран на допир со повеќе режими и доаѓа со онлајн навигација, вклучувајќи телематски услуги, препознавање глас и Bluetooth конекција. Контролата на климата пак има двозонска, целосно автоматска контрола на температурата. Системот е дизајниран така што Kia може безжично да испраќа софтверски ажурирања и мапи до автомобилот, со што се елиминира потребата од посебна посета на автосалонот. Покрај тоа, новиот Sorento вклучува безжичен полнач за телефон, шест USB-C порти за полнење (две по ред) и премиум звучен систем Bose. Паметниот клуч (дигитален клуч) овозможува уште поголема удобност.

Надграден ADAS и безбедносни карактеристики

Новини во овој модел се Highway Drive Assist 2.0 со помош за промена на коловозн лента и монитор за опкружувачки поглед (SVM) со функција за 3D приказ. Помош за избегнување на преден судир, е исто така надграден за да вклучи раскрсници при вртење и преминување, Помош при избегнување во управувањето, претстојна промена на лента и промена на странична лента. Дополнително, новото Sorento ќе продолжи да биде достапно со радарска контрола на крстарење (NSCC) базирана на навигација, помош за избегнување судир во слепа точка (BCA) со помош за избегнување судир во вкрстен сообраќај (RCCA), помош за безбедно излегување (SEA), следење на слепа точка ( BVM), далечински паметен асистент при паркирање (RSPA) и помош за избегнување судир при паркирање (PCA-R). Дополнителна нова функција Away Close Tailgate обезбедува уште поголема удобност со автоматско затворање на задната врата откако возачот ќе ја напушти областа за детектирање зад автомобилот. Sorento е опремен со седум воздушни перничиња: двојни предни воздушни перничиња, двојни странични воздушни перничиња на предните седишта, странични завесни воздушни перничиња со сензор за превртување, ново воздушно перниче за задниот дел на градниот кош од втор ред и предно централно воздушно перниче. Предното централно воздушно перниче, кое е ново за Sorento, обезбедува дополнителна заштита на главата за патниците на предните седишта и е дизајнирано да спречи нивните глави да дојдат во контакт при судар.

Сето ова нема да можете да го почувствувате доколку не дојдете и да го видите и да го пробате.

НАЈНОВИ