Škoda Epiq Concept

Skoda го откри името на својот електричен градски кросовер, заедно со дизајнерското студио кое го прикажува првиот поглед на новиот модел…

Škoda Epiq, која ќе биде претставена во 2025 година, ќе чини околу 25.000 евра.

Со должина од 410 см ќе има пространа внатрешност и волумен на багажникот од 490 литри.

Возилото целосно ќе го инкорпорира моќниот, функционален и автентичен нов Modern Solid дизајнерски јазик – внатре и надвор. Ова ќе биде надополнето со беспрекорно дигитално искуство, со нови технологии и функции за помош.

Тоа е совршен избор за клиенти кои се нови во електричната мобилност. Целосно го вклучува моќниот нов Модерен Солиден дизајнерски јазик – внатре и надвор – и нуди максимален електричен опсег од повеќе од 400 километри.

Модерен Цврст дизајнерски јазик го претставува следното ниво на модерност. Паметната функционалност и практичноста се хармонично избалансирани со атрактивен нов изглед и пристап кон одржливост.

Škoda Epiq совршено ги отелотворува сите клучни атрибути на новиот дизајнерски јазик на Škoda.

Epiq има извајана хауба со нови натписи на Skoda. Неговиот Tech-Deck Face во сјајна црна боја е модерна реинтерпретација на познатата решетка на Škoda и содржи електрични уреди како што се радар за далечина и предна камера. Tech-Deck Face е опкружен со двофункционални LED елементи во форма на Т за дневни светла и индикатори. Фаровите се во пониска, секундарна положба. Нивните светлосни модули имаат дизајн инспириран од кубизмот и имаат Matrix LED технологија. Цврстиот преден браник доаѓа со впечатлив спојлер во верзијата Unique Dark Chrome.

Страничниот поглед се карактеризира со висока, широка линија на торнадо која визуелно ги одвојува стаклените површини од остатокот од каросеријата и ги нагласува моќните раменици на автомобилот. Лаковите на тркалата подолу се карактеризираат со привлечна облога и имаат аеродинамички оптимизирани тркала. Ниската, малку наведната линија на покривот се спојува во спојлер на покривот за оптимална аеродинамичка ефикасност. Задниот дел има и робустен браник и натпис на Škoda во уникатен темно хром на задната врата.

Минималистичкиот изглед на Škoda Epiq е нагласен со мат металик бојата Moom White. Портокаловите детали на шините на покривот и тркалата, како и на предниот и задниот браник обезбедуваат визуелен контраст.

Epiq ќе биде првото сериско возило со минималистички модерен цврст ентериер со фокус на издржливи, практични и одржливи материјали. Има отворен простор за складирање кој вклучува безжичен полнач за мобилен телефон во централната конзола, како и прегради Simply Clever за уште повеќе опции за складирање. Багажникот, исто така, има корист од некои од карактеристиките на брендот Simply Clever за детали како што се куки за торби, елементи за товар, куки за врзување и скриена подна преграда.

Воланот со два краци прикажува нови букви на Škoda, како и физички копчиња и тркала за скролување со хептички акценти со светкави портокалови акценти за контрола на клучните функции додека возите. Мобилниот дигитален клуч овозможува широк опсег на интеракции преку паметниот уред на клиентот, а со тоа го подобрува дигиталното искуство на клиентот. Ова го нагласува постојаниот фокус на потрошувачите на пристапот на Škoda „прво мобилниот“ дизајниран да им го олесни секојдневниот живот на возачите.

Škoda Epiq ќе биде пресвртница во историјата на Škoda, која е нагласена со нејзиното препознатливо име. Совршено се вклопува со номенклатурата на BEV SUV моделите на Škoda: E на почетокот го означува електричниот модел на Škoda, додека Q на крајот го идентификува како член на семејството SUV на марката. Името Epiq е изведен од старогрчкиот збор „епос“, што значи „збор“ или „стих“, но и „приказна“ или „песна“. Името предизвикува позитивни асоцијации како што се неверојатни, одлични и извонредни.

Со своите паметни карактеристики и разновидност, Škoda Epiq има за цел да ги задоволи потребите на клиентите ориентирани кон семејството и начинот на живот. Градскиот кросовер ќе се произведува во Памплона, Шпанија, како заеднички проект за развој и производство на групацијата Volkswagen.

НАЈНОВИ