Список на финалисти за Светски автомобил на годината 2024

Жирито на изборот за Светски автомобил на годината 2024 (World Car of the Year 2024) ја објави листата на финалисти кои учествуваат во овој избор…

Истото меѓународно жири (со повеќе од 100 членови) кое ќе го избере Светскиот автомобил на годината за 2024 година ќе додели награди и во неколку други категории.

Победниците во сите категории ќе бидат објавени на 27 март во Њујорк.

Список на финалисти по категории:

World Car of the Year 2024

BYD Seal / Atto 4

Ford Bronco

Hyundai Kona

Hyundai Santa Fe

Kia EV9

Mazda CX-90

Subaru Crosstrek

Toyota Prius

Volkswagen ID.7

Volvo EX30

World Electric Vehicle 2024

BMW i5

Kia EV9

Mercedes EQE SUV

Volkswagen ID.7

Volvo EX30

World Luxury Car 2024

BMW Serije 5

Lexus LM

Mercedes CLE

Mercedes E klase

Mercedes EQE SUV

World Performance Car 2024

BMW M2

BMW XM

Ferrari Purosangue

Hyundai Ioniq 5 N

Porsche Cayenne Turbo E-Hybrid

World Urban Car 2024

Abarth 500e

BYD Dolphin

Lexus LBX

Suzuki Fronx

Volvo EX30

Сите досегашни победници во изборот Светски автомобил на годината:

2023: Hyundai Ioniq 6

2022: Hyundai Ioniq 5

2021: Volkswagen ID.4

2020: Kia Telluride

2019: Jaguar I-Pace

2018: Volvo XC60

2017: Jaguar F-Pace

2016: Mazda MX-5

2015: Mercedes C-Class

2014: Audi A3

2013: Volkswagen Golf

2012: Volkswagen up!

2011: Nissan Leaf

2010: Volkswagen Polo

НАЈНОВИ