Bugatti Chiron Super Sport Red Dragon ја слави Годината на змејот

Најновиот пример на Chiron Super Sport на Bugatti ја напушти француската фабрика и е на пат кон својот купувач во Сингапур, кој не штедеше пари за да го направи својот автомобил да се истакне и да се издвои од толпата…

Станува збор за специјален Chiron Super Sport модел познат како „Red Dragon“, неговото карбонско тело е обоено црвено. При директна светлина, црвениот карбон има многу богата и жива нијанса, додека во услови на послаба светлина, бојата е повеќе бургундска – бордо.

Контрастот со црвениот јаглерод го создаваат црните линии на Ноктурно кои се протегаат по целата должина на автомобилот.

Бројни компоненти се направени од јаглеродни влакна, вклучувајќи сјајно црни тркала, црвени клешти на сопирачките и друго, а сопственикот исто така се одлучи за стаклени покривни панели Sky View.

Богато опремен Bugatti како овој не би бил комплетен без импресивен ентериер.

Седиштата се обложени со бела кожа, како и панелите на вратите, столбовите и тунелот за менувачот, додека другите површини на вратите и централната конзола се направени од карбонски влакна со елегантен сатенски финиш.

Многу црвени акценти има и во внатрешноста, вклучувајќи го ретровизорот, шевовите на седиштата и буквите.

Bugatti го претстави Chiron Super Sport пред неколку години откако пристигна „рекордниот“ Chiron Super Sport 300+.

За разлика од моделот 300+, стандардниот Super Sport има малку „послаб“ опремен ентериер, но со него го дели 8.0-литарскиот quad-turbo W16 мотор кој испорачува моќ од дури 1.600 КС.

Идентитетот на сопственикот на „Црвениот змеј“ не е откриен.

НАЈНОВИ