Totem Automobili GTModificata

Минатата година италијанската компанија Totem Automobili претстави проект за електричен рестомод базиран на класичната Alfa Giulia GT Junior, додека сега на саемот за автомобили во Женева ја изложува својата најнова креација наречена GTModificata (Gran Turismo Alleggerita Modificata)…

Станува збор за целосно ревидирана и модернизирана верзија на легендарниот модел на Alfa Romeo Giulia GTAm од 60-тите и 70-тите години.

Моментално е во фаза на прототип, но се најавува дека овој автомобил ќе биде направен во ограничена серија од само 5 примероци, секој со цена од 1,1 милиони евра.

Автомобилот се одликува со монокок од јаглеродни влакна, Brembo сопирачки, фалсификувани тркала, титаниумски издувен систем, нови LED фарови и карактеристични задни светла.

Моторот е 3,2-литарски twin-турбо V6 со моќност од дури 810 КС и 730 Nm вртежен момент, поврзан со секвенцијален менувач кој ја пренесува силата на задните тркала.

Внатрешните слики сè уште не се објавени, но Totem Automobili вели дека автомобилот стандардно ќе доаѓа со седишта од јаглеродни влакна и безбедносни појаси Sabelt.

 

НАЈНОВИ