Во Русија започна производството на новиот автомобилски бренд XCITE

Avtozavod Санкт Петербург, кој е подружница на АvtoVAZ, започна со производство на автомобили под брендот XCITE, соопшти руската компанија…

Производителот ќе открие детали за новиот модел на крајот на февруари пред почетокот на продажбата. Во соопштението се наведува дека фабриката во Санкт Петербург ја произведе првата серија од неколку илјади автомобили и продолжува да акумулира залихи, пренесува Комерсант.

XCITE е првиот сопствен проект во новата историја на фабриката за автомобили во Санкт Петербург, а според среднорочниот план, производството на поголем број модели ќе биде лансирано во капацитетите на компанијата во тесна соработка со меѓународните партнери, соопштија од компанијата.

Амблемот на новиот бренд е направен во форма на буквата „Х“, врамена со елипса. Името на брендот е изведено од англискиот глагол „да возбуди“, што значи да се возбудува. На почетокот на овој месец, AvtoVAZ објави дека напролет ќе претстави автомобили под нов бренд. Автомобилите се произведуваат во партнерство со кинескиот производител Chery.

Кинезите, наводно, прифатиле партнерство со руската фабрика под услов да не се откријат податоците. Според руските медиуми, моделот Chery Tiggo 7 се склопува во фабрика во Санкт Петербург, но без идентификациски знаци. Avtozavod Санкт Петербург е компанија која произведува автомобили Nissan до март 2022 година.

Производствениот капацитет на фабриката е 100.000 автомобили годишно, а истата произведуваше Nissan X-Trail, Murano и Qashqai. Според раководството, брендот XCITE ќе биде застапен во компактните и средните сегменти C и D.

 

НАЈНОВИ