Фактот дека производството на Smart fortwo запре, отвори нов простор во нишата на мали електрични автомобили за две лица…

Овој пазарен јаз може да се затвори со автомобилот Silence S04. Во име на вистината, тоа е технички Quatro cycle, а не автомобил, но тој е дизајниран да биде идеален транспорт за урбани средини под мотото „ниски трошоци, нула емисија“.

Silence S04 electric city car

Со цена од 7.500 евра во Германија, S04 е дизајниран, конструиран и произведен во Шпанија.

Silence вели дека S04 има „компактен дизајн“ што секако е точно со оглед на неговата должина од само 2,28 m, ширина од 1,29 m и висина од 1,57 m. Ова го прави пократок и потесен од Citroen Ami.

И покрај неговата големина, има заглавени седишта за двајца со возачот малку понапред од патникот (како што го добивате во Volkswagen XL1) и багажникот од 247 литри – тоа е 65 литри повеќе од Fiat 500.

Седум инчен дигитален екран се наоѓа на контролната табла заедно со мулти функционален волан, држач за вашиот паметен телефон и клима уред. Влезот без клуч во возилото, електричните прозорци, Bluetooth и „удобните“ седишта се дел од стандардната опрема. Silence тврди дека нема компромиси во однос на удобноста, а за да биде S04 што е можно поурбан, има краток круг на вртење од само 3,5 метри, пренесуваат специјализираните портали.

Silence му носи на возачот 30 КС од два електромотори на задната оска со моќност од две батерии од 5,6 kWh со систем за предгреење од 55 kW за возилото да се користи дури и при ладно време. Доаѓа и со тригодишна гаранција. Има регенеративно сопирање и три режими на возење – „ECO“, „City“ и „Sport“ кои ги оптимизираат карактеристиките на перформансите и управувањето со батеријата.

Она што мора да се нагласи е дека S04 користи батерија која може да се извади од автомобилот, да се вози во количка и да се наполни насекаде. Значи, нема потреба од специјални полначи.

Исто така S04 доаѓа со максимален домет од 149 километри, што е повеќе од двојно повеќе од 70-те километри што ги нуди Citroen Ami.

Silence тврди дека неговиот мал EV е способен да достигне топ брзина од 85 km/h, иако најверојатно ќе биде ограничена на 45 km/h поради правни причини.

 

НАЈНОВИ