„33 Stradale Day“

Alfa Romeo 33 Stradale добива еден ден за себе на посебен датум, се работи за бројот 33…

Alfa Romeo го лансираше „33 Stradale Day“ за да го прослави легендарниот број, извонреден автомобил и приказна за автомобилската страст

Од лансирањето на проектот 33 Stradale, овој „двоцифрен“ презеде многу симболична улога со глобалниот комерцијален раст на брендот од 33% во споредба со 2022 година.

За првата прослава, која се одржа на 3 март, Alfa Romeo Centro Stile објави нови и ексклузивни слики од 33 Stradale во неконвенционална Blu Reale (кралско сина) боја, боја на каросеријата што го евоцира неговото славно минато.

Изминатата 2023 година ќе влезе во аналите како 33 Stradale година.

Легенда, симбол кој ги отелотворува сите вредности на еден од најимпресивните спортски брендови во историјата на светскиот автомобилизам.

Бројот 33 стана симбол на идентитетот и во негова чест Alfa Romeo најавува воведување на ден – ’33 Stradale day’.

Почнувајќи од 3 март 2024 година, ова ќе стане годишна прослава со сите ентузијасти ширум светот и повеќе од 250 клубови кои ја делат страста за брендот.

Симболичниот датум, 3.3, потсетува на името на новиот автомобил Alfa Romeo fuoriserie (направен по нарачка). За првиот „33 Stradale Day“, Alfa Romeo Centro Stile произведе нови официјални слики кои го прикажуваат во ексклузивниот и евокативен Blu Reale. Бојата првично беше достапна на моделот  33 за 1967 година и е една од трите понудени бои на каросеријата, заедно со класичната Rosso Alfa и пософистицираната Rosso Villa d’Este.

33 Stradale е автентичен манифест на способноста на италијанската марка во однос на стилот и возачко искуство.

Произведено во само 33 ексклузивни единици, новото купе со две седишта го комбинира наследството со иднината на брендот и се произведува според уникатен занаетчиски процес, со највисоки стандарди за квалитет и опсесивно внимание на деталите.

Природно 33 стана лајтмотив за брендот. Повеќе од еднократна отколку ретка случајност, бројот 33 може да се најде и во комерцијалните резултати на Alfa Romeo за 2023 година: на глобално ниво, марката е зголемена за 33% во споредба со 2022 година, единствена коинциденција што се чини дека е направена специјално за да се прослави повторното лансирање на икона од 1960-тите.

Враќајќи се назад во времето, бројот 33 добива дополнителна симболична и славеничка вредност.

Во јуни 2021 година – пред точно 33 месеци – Alfa Romeo 6C 1750 Super Sport од 1929 година победи на историската трка, повторно возобновена, на која сега се натпреваруваат олдтајери – на 1000 Miglia, историски настан кој Енцо Ферари (Enzo Ferrari) го нарече „најубавата автомобилска трка во светот“.

Се враќаме понатаму во историјата: 1933 година беше година на спортска слава, кога Alfa Romeo доминираше на спортските натпревари и ги освои срцата на љубителите на трките.

Познатиот пар Нуволари (Nuvolari) и Компањони (Compagnoni) победи на 1000Miglia во 8C 2300 со високи перформанси.

Во истиот болид, Антонио Бривио (Antonio Brivio) доминираше на Targa Florio, најстарата автомобилска трка на издржливост во светот, одржана на Сицилија. Конечно, во истиот прекрасен тркачки автомобил, дуото Нуволари-Зомер (Nuvolari-Sommer) победи на исто така легендарната трка  24 часа Ле Ман (Le Mans).

Накратко, 33 е магичниот број за Alfa Romeo.

НАЈНОВИ