Алонсо сака да ја продолжи кариерата во Mercedes

Шпанскиот возач Фернандо Алонсо не започнал преговори со Астон Мартин околу продолжувањето на договорот, бидејќи очекува од 2025 година да вози за тимот на Mercedes во Формула 1 шампионатот, пишува шпанскиот спортски весник Мarcа…

Алонсо има договор со Mercedes до крајот на оваа година. Некои медиуми претходно најавија дека шпанскиот возач би можел да ја продолжи соработката со овој тим до крајот на 2026 година.

Марката тврди дека одлуката на возачот на Mercedes, Луис Хамилтон, да се пресели во Ferrari на крајот на сезоната ги нарушила плановите на бројни возачи и тимови во Формула 1.

Шпанскиот весник потсетува дека Mercedes следната година смета на Џорџ Расел, а се уште не се знае кој ќе го замени Хамилтон.

Marca истакнува дека тоа е главната причина поради која Фернандо се уште не го продолжил договорот со Aston Martin, бидејќи шпанскиот возач очекува повик од шефот на Mercedes.

Алонсо наводно е уверен дека може да постигне договор со раководството на Mercedes.

Алонсо (42) освои две титули во Ф1 во кариерата во 2005 и 2006 година со тимот на Renault.

Новата сезона во Формула 1 започнува на 2 март со Големата награда на Бахреин.

 

НАЈНОВИ