Alpine A290

Со маса 1479 kg Alpine A290 се базира на архитектурата на Renault CMF-B EV, којашто A290 ја дели со Renault 5 E-Tech…

– Двата автомобили делат слична силуета и основна форма, но A290 нуди уште поспортски став, благодарение на пошироката патека на тркалата, тркалата од 19 инчи (гуми Michelin 225/40 R19), тјунираната суспензија и аеро каросеријата, заедно со модифициран ентериер кој има Alpine спортски волан со Nappa кожа, спортски седишта и екрани од 10,1 и 10,25 инчи.

-Забелешка е и новиот аудио систем дизајниран во соработка со францускиот бренд Devialet, кој исто така е одговорен за репродукција на една од двете различни засилени ноти на моторот од кои може да изберете.

Новитетот  A290 е долг 3990 mm, широк 1820 mm, висок 1520 mm, со растојание помеѓу оските од 2530 mm. Што се однесува до багажникот, неговиот волумен е 326 литри.

Серискиот автомобил презеде и многу стилски елементи од концептот Alpine A290_β што беше прикажан минатата година.

A290 ја следи стратегијата за брендирање на Alpine за вклучување на буквата А проследена со три броја.

Првиот број одговара на големината на возилото. „90“ е типично за повеќенаменските спортски возила на марката, познати како „lifestyle“, додека чисто спортските возила го носат бројот „10“. „β“ во името на концептот вообичаено се однесува на бета тестовите што се користат во светот на софтверот, пробна верзија, пред конечното издание.

– Серискиот A290 ќе се нуди во верзии со 180 КС и 220 КС, а посилната верзија до 100 км/ч забрзува за 6,4 секунди.

-Со батерија од 52 kWh, досегот со едно полнење ќе биде 380 km. Полнењето од 15-80 проценти капацитет на брз полнач трае околу 30 минути.

НАЈНОВИ