Ford Mondeo Sport

За да го поттикне интересот на клиентите за crossover моделот Evos, Changan-Ford сега го преименува во Mondeo Sport во Кина, нагласувајќи ги своите блиски врски со седанот Mondeo…

Поминаа три години од дебито на Evos во април 2021 година, но Ford не ја искористи оваа можност да го промени надворешниот дизајн на Mondeo Sport. Единствените разлики се натписот Mondeo на задната врата, спортските значки и побогатата палета на бои вклучувајќи ја жолтата нијанса од Mustang Mach-E.

Во однос на габаритот Mondeo Sport е долг 4920 mm, што го прави 15 mm пократок во споредба со седанот со четири врати.

Двата модели го делат истото растојание помеѓу оските од 2945 mm, но Mondeo Sport е малку повисок со растојание од подлогата од 168 mm.

Внатрешноста е исто така во голема мера пренесена, со 12,3-инчен дигитален табла со инструменти и 27-инчен 4K екран на допир кој го користи Ford’s SYNC+ 2.0 системот.

Багажникот на crossover моделот има капацитет од 527 литри или 1550 литри кога седиштата се преклопени.

Хибридниот погонски агрегат, претходно резервиран за седанот Mondeo, конечно стигна до овој crossover модел.

Се состои од 2,0-литарски турбо со четири цилиндри EcoBoost бензински мотор и електричен мотор, што резултира со комбинирана моќност од 227 kW/309 КС.

Силата се пренесува на предните тркала преку CVT менувач.

Според Ford, опсегот на возење CLTC на хибридниот Mondeo Sport е до 915 km со полн резервоар.

Mondeo Sport наскоро ќе биде достапен за нарачка во Кина, по неговото деби на меѓународниот автомобилски саем во Чонгкинг.

Цените започнуваат од 209.800 јуани (26.900 евра) за обичниот Mondeo Sport и од 229.800 јуани (29.465 евра) за опремата ST-Line.

Претходна
Следна
НАЈНОВИ