Audi Q8 e-tron edition Dakar

Инспириран е од најголемото пустинско рели во светот: Audi Q8 e-tron edition Dakar….

Подигнатата шасија на специјалниот модел и изборните налепници потсетуваат на RS Q e-tron дизајниран за релито Дакар и има електричен погонски систем.

Теренските способности на овој ексклузивен SUV, во комбинација со неговиот висок и во момент достапен вртежен момент, се совршени за авантуристичките луѓе кои исто така сакаат да избркаат од поразената патека со електрична енергија.

Q8 e-tron edition Dakar може да се нарача во првиот квартал од 2024 година. Во Германија цените започнуваат од околу 120.000 евра.

Audi Q8 e-tron edition Dakar се базира на напредниот Q8 55 e-tron quattro. Нето капацитетот на батеријата е 106 kWh (бруто: 114 kWh), а погонот quattro, со двата мотори, испорачува 300 kW/408 КС во режим на засилување со вртежен момент од 664 Nm.

Тоа значи дека возилото забрзува од 0 до 100 km/h за 5,8 секунди со стандардни гуми. Со гумите за сите терени General Grabber AT3, автомобилот достигнува 100 km/h за 5,9 секунди. Досегот според WLTP е до 487 километри. Максималната брзина е ограничена на 200 km/h.

Во споредба со основниот модел, електричниот теренец со General Grabber AT3 гуми за сите терени има 31 милиметар повеќе растојание од подлогата и е дизајниран за подобро ракување на површини како чакал или снег. Во основната конфигурација, возилото има клиренс од 206 милиметри. При поголеми брзини, возилото постепено се спушта – за 15 милиметри при 85 км/ч, 17 милиметри при 100 км/ч и 13 милиметри при 120 км/ч. Ова ја оптимизира стабилноста при возење при големи брзини за подобрена аеродинамика и опсег.

Во комбинација со агол на преден пристап од 20 степени и заден агол од 26 степени, електричниот SUV е добро подготвен да се справи со лесен терен надвор од патот. Стратегијата за управување со воздушното потпирање е исто така ревидирана за да се задоволат барањата типични за возење надвор од патот.

Препознатливиот екстериер го нагласува спортскиот теренски изглед

Q8 e-tron изданието Dakar е достапно во Siam Beige металик, Mythos Black металик и Magnetic Grey бои. Singleframe маската секогаш доаѓа во боја на каросеријата.

Како опција, проекциското светло во Singleframe, со својата светлосна лента, создава визуелно конзистентна врска помеѓу фаровите. А другите детали исто така доаѓаат во металик боја Mythos Black. Проширените облоги на лакот на тркалата напред и назад му даваат на Q8 e-tron изданието Дакар сигурен став на патот. Кога ќе се отвори возачката врата, LED светлата го прикажуваат натписот „ edition Dakar “ на улицата.

Индивидуалната класа на edition Dakar се рефлектира и во ексклузивната корица за клучеви со специјално брендирање. Достапен клуч (со систем за тревога против кражба) е достапен како опција, кој може да се користи за отворање на вратите и задната врата преку безжична комуникација помеѓу клучот и возилото. Клучот исто така може да го заклучи возилото преку сензори на рачките на вратите.

Q8 e-tron edition Dakar може да биде опремена со уникатен пакет на налепници инспириран од легендарниот RS Q e-tron. Почнувајќи од бојата на каросеријата Mythos Black металик, автомобилот добива делумно дотерување. Тоа значи дека користи наменски фолии и не ја маскира целата површина, иако сите надворешни компоненти се обработени. Таквите модели се ограничени на 99 единици. На столбот D серискиот број на специјалниот модел се гледа со мат букви.

Еdition Dakar има богата стандардна опрема

Моделот од специјалното издание излегува од производната линија со Matrix LED предните и задните светла како стандард за прецизно осветлување на патот со висока резолуција.

За внатрешноста на линијата S, таа сега е стандардна: овој пакет вклучува спортски седишта обложени со микрофибер Dinamica и вештачка кожа. Возилото има и мултифункционален спортски кожен волан, стилска црна облога на покривот, педали од нерѓосувачки челик и удобен средишен потпирач за раце.

Декоративните влошки доаѓаат од брусен мат алуминиум, додека праговите на вратите имаат алуминиумски вметоци. Горниот дел на таблата со инструменти и долните елементи на внатрешноста се обложени со црна вештачка кожа. Пакетот за шевови Audi Sport во црвено е достапен како опција. Додава контрастни акценти со обоени шевови на спортските седишта, воланот и потпирачите за раце на вратите.

Безбедносните појаси се исто така украсени во црвена боја за совршено да одговараат на спортското чувство на кабината.

Head – up дисплејот ги надополнува екраните. Проектира важни информации директно на шофершајбната – проекциите изгледаат како да лебдат пред возачот.

Друга нова карактеристика е дисплејот во оперативниот систем MMI кој прикажува информации за аголот на навалување на возилото.

Робусната опрема на Q8 e-tron edition Dakar нуди дополнителен доказ за неговата практичност.

Пакетот за складирање и багажникот е исто така стандардна карактеристика. Издржливата облога за багажникот и цврстите патосници имаат букви Edition. Специјалното издание стандардно доаѓа и со подвижен носачи на покривот. Со носивоста од 40 килограми, багажникот на покривот може да се користи за складирање на разни предмети. Вклучени се торбичка за багажник на покривот и ремени за прицврстување додатоци.

Вториот приклучок за полнење може да се користи за полнење на високонапонската батерија со помош на Комбиниран систем за полнење тип 2 (CCS2). Уште повеќе, системот за полнење e-tron нуди сè што им е потребно на барателите на авантури за да го наполнат своето возило – без разлика дали се дома, со пријателите или во викендичка.

Q8 e-tron edition Dakar се испорачува со осум гуми. Автомобилот доаѓа со гуми за сите терени General Grabber AT3. Гумите, исто така, обезбедуваат подобро држење на различни површини, вклучувајќи чакал, карпест терен, планински и шумски патеки и снег.

Специјалната шема на шарите го оптимизира забрзувањето, како и квалитетот на сопирањето и страничната контрола, притоа дозволувајќи им на гумите ефикасно да се самочистат, особено кога возите на калливи површини. Grabber AT3 исто така има одлични возни карактеристики и ниски емисии на бучава на асфалтните патишта за значително зголемен комфор при возење. Гумите за сите терени имаат ознака M+S, што значи дека се погодни за употреба во текот на целата година.

Комплет летни гуми на тркала од 20 инчи во атрактивен S дизајн со 5 V краци е исто така вклучен во верзијата Q8 e-tron Dakar.

Опционалниот Ambient Light Plus пакет со шест однапред дефинирани профили во боја дава одличен ефект на внатрешноста. Со широки контурни светла до 30 бои, прецизно ги следи елементарните линии на ентериерот. Како алтернатива на стандардната двозонска автоматска контрола на климата, Audi нуди автоматска контрола на климата со четири зони. Системот може да користи опционален втор високонапонски грејач за значително да ја зголеми грејната моќност. Ова значи дека внатрешноста се загрева побрзо во многу ладни услови, додека дополнителниот грејач на батерии гарантира дека батеријата е подготвена за полнење на многу ниски температури. Опционалниот аудио систем Bang & Olufsen Premium со 3D звук го прави електричниот SUV уште подобро премиум звук. Активира 16 звучници со 705 вати.

Опционално достапните виртуелни странични ретровизори со камери ја намалуваат вкупната ширина на возилото за 15 сантиметри, подобрувајќи го коефициентот на отпор. Виртуелните ретровизори обезбедуваат појасна видливост од обичните ретровизори во правливи или влажни услови надвор од патот.

НАЈНОВИ