BMW CE 02

BMW Motorrad продолжува да поставува нови стандарди во сегментот на електрична мобилност со лансирањето на својот најнов модел, CE 02.

Новиот електричен две тркала носи свеж пристап кон урбаната мобилност, дизајниран да ја плени помладата генерација. Со својата пргава и робусна конструкција, CE 02 е прилагоден за градот и урбаната средина, a со големи тркала за издржливост и возбудливо возење на различни терени.

Со прогресивен дизајн, CE 02 прикажува нови пропорции и широки можности за персонализација. Елегантната црна рамка, тркалата и предниот браник се усогласени со контрастната гранитна сива метална мат хауба. Дополнително, CE 02 е достапен во живописна верзија HIGHLINE, со елоксирани вилушки и неверојатен дизајн на лента со бензин како контрастна боја.

Моќта и ефикасноста се во срцето на BMW CE 02. Во однос на перформансите, достапни се две варијанти: 11 kW (15 КС) и 4 kW (5 КС), при што последната е ограничена на максимална брзина од 45 km/h . Со максимална брзина од 95 km/h и автономија од над 90 km (за верзијата од 11 kW), CE 02 обезбедува и агилност и издржливост за продолжени урбани авантури.

Со тежина од само 132 kg (верзија 11 kW) или 119 kg (верзија 4 kW) и со мала висина на седиштето од 750 mm, CE 02 е дизајниран за лесно ракување. Маневрирањето низ преполните улици станува лесно, подобрувајќи го целокупното возачко искуство.

BMW CE 02 нуди голем број режими на возење за да одговараат на различни преференции. Режимите на Flow (проток) и SURF (сурфање) се стандардни, обезбедувајќи оптимални поставки за крстарење низ град и динамично искуство во возењето. За оние кои бараат уште поживо возење, режимот на возење „Flash“ е достапен како дел од дополнителната опрема HIGHLINE или како оригинален додаток на BMW Motorrad.

Полнењето на CE 02 е практично и ефикасно. Моделот доаѓа со надворешен полнач кој има моќност на полнење од 0,9 kW, што овозможува брзо и лесно полнење во стандардните приклучоци за домаќинство. За побрзо полнење, достапен е брз полнач од 1,5 kW како дел од дополнителната опрема HIGHLINE или како додаток (само за верзијата од 11 kW).

BMW CE 02 може да се пофали со робусна шасија, со рамка изработена од цевчест челик за зголемена цврстина. Телескопските вилушки и едностраната задна вилушка обезбедуваат удобно и стабилно возење. Опремен со диск сопирачки и BMW Motorrad ABS систем, CE 02 нуди сигурно и безбедно запирање.

Кокпитот на CE 02 има лесен за читање TFT дисплеј, обезбедувајќи основни информации како брзина на возење и статус на полнење на батеријата. Има и USB-C порта за полнење, што им овозможува на возачите да ги полнат своите паметни телефони во движење.

Користејќи ја апликацијата BMW Motorrad Connected, возачите можат да го следат процесот на полнење и да пристапат до други информации за возилото преку нивните паметни телефони. Во варијантата HIGHLINE, апликацијата може безбедно да се контролира преку тастатурата на воланот, зголемувајќи ја удобноста и безбедноста.

 

НАЈНОВИ