MV Agusta Dragster RR SCS America

MV Agusta, позната по љубовта кон специјалните изданија и носталгијата, повторно ги воодушеви ентузијастите на мотоциклите со својата најнова креација, наречена Dragster RR SCS America Special Edition…

Иако името на моделот црпи инспирација од неговиот претходник, MV Agusta Dragster RR SCS America Special Edition е специјална машина што го прикажува напредокот во технологијата за мотоцикли во последните пет децении.

Се придвижува од агрегат со работна зафатнина од 798 кубни сантиметри, со водено ладење, во изведба со четири такта на работа на мотор, опремен со 12 вентили, кој може да се пофали со импресивни перформанси.

Со достапни 140 КС при 12.300 вртежи во минута и 87 Nm максимален вртежен момент испорачан при 12.800 вртежи во минута, овој мотоцикл нуди возбудлива моќ.

Моторот е поврзан со шест (6) -брзински менувач кој се одликува со Smart Clutch System (SCS) со 3.0, иновативна хидраулично активирана автоматска спојка.

Во однос на суспензијата, MV Agusta Dragster RR SCS America Special Edition е опремен со превртена Marzocchi целосно прилагодлива предна вилушка со DLC слој-(премаз)

Има целосно прилагодлива прогресивна Sachs единица одзади.

Моќта на сопирање ја обезбедуваат компонентите на Brembo, вклучувајќи пар радијални клешти со четири клипа и дискови со димензии од 320 мм во дијаметар напред, и еден дебеломер со два клипа и диск од 220 мм назад. Мотоциклот е опремен со Continental ABS, кој нуди ублажување на подигнувањето на задните тркала и функционалност во свиоци.

Со спортски 17-инчни алуминиумски тркала, MV Agusta Dragster RR SCS America Special Edition привлекува внимание со својот изглед.

Впечатливиот изглед на мотоциклот е дополнително зајакнат со неговата црвена, бела и сина графика, покажувајќи патриотска почит кон Америка.

„Сувата“ тежина (без течностите) на MV Agusta Dragster RR SCS America Special Edition е наведена на 175 kg.

За оние кои бараат уште полесна машина, опционалниот издувен систем само за патека, што може да ја намали тежината на само 167 килограми.

Со својата комбинација на ретро естетика и врвна технологија, MV Agusta Dragster RR SCS America Special Edition треба да ги придобие ентузијастите на мотоциклите кои бараат уникатно и моќно искуство во возењето.

НАЈНОВИ