BMW Z4 и Rolls-Royce Ghost наводно нема да добијат наследници

Американските медиуми пишуваат дека BMW Z4 нема да ја има својата нова генерација…

Останува да биде официјално потврдено, но навистина не би било изненадувачки со оглед на слабата продажба.

Така статистиката вели дека BMW продаде само 1.881 примерок од Z4 во САД минатата година. Иако ова е зголемување во споредба со 2022 година, продажбата е значително намалена од 2019 година кога беа продадени 2.941 единици.

Тоа не е се. Изгледа дека Coupe и Cabriolet од серијата 8 исто така би можеле да бидат прекинати.

Сепак, упатените велат дека моделот би можел да продолжи да постои во форма на Gran Coupe верзија. Уште повеќе, би можеле да добиеме електричен i8 за да се соочиме со Porsche Taycan и идниот Mercedes-AMG GT EV со 4 врати.

Американските медиуми, исто така, известуваат дека Alpina ќе биде преместена на пазарот за да се натпреварува со Mercedes-Maybach.

Ова може да доведе до радикални промени, бидејќи Rolls-Royce Ghost треба да се прекине, а практично ќе биде заменет со Alpina B7.

Ако е вистина, тоа звучи како ризичен потег бидејќи, според американските медиуми, Rolls-Royce е иконски бренд со универзална привлечност, додека Alpina, од друга страна, не е добро позната надвор од круговите на ентузијастите и не го поттикнува истото. чувства како Rolls Royce. Па, така, тоа значи дека Rolls-Royce ќе продолжи да се фокусира на ексклузивноста, како и на ултра луксузните возила.

Тоа би можело да го вклучи Spectre Cabrio, како и нови специјални и ограничени модели како Droptail.

НАЈНОВИ