Bugatti Chiron Super Sport Homage T50S

Bugatti покажа уште еден уникатен Chiron, Chiron Super Sport Hommage T50S направен во чест на тркачкиот Bugatti Type 50S кој учествуваше на легендарната трка Le Mans во 1931 година…

Bugatti влезе во трката со три автомобили, целосно црни и со нов 5.0 литарски мотор со осум цилиндри со околу 250 КС.

Еден од тие автомобили, со број на шасија 501777 и со тркачки број „5“, сега послужи како инспирација за овој еднокатен Chiron со 8,0 литарски W16 мотор.

Затоа, крилата и предната маска на Chiron го имаат бројот 5, заедно со суптилна буква „Le Mans 1931“ пред лакови на задните тркала.

Исто така, на долната страна на активниот заден спојлер има цртеж на Circuit de la Sarthe, а капакот на моторот е исто така направен како потсетник на Type 50S, со кружна шема со декоративен ефект и завршница „Perlée“.

Во внатрешноста е испечатено и „Le Mans 1931“, а на панелите на вратите има и стаклен покрив и силуета на оригиналниот автомобил.

„ Type 50S – и особено шасијата 501777 – се клучни делови од нашата историја“, рече Bugatti.

„Да се ​​има таков страствен клиент кој сака да и оддаде почит на оваа тркачка легенда е вистинска привилегија.

Цената не е спомната во кратката вест.

НАЈНОВИ