Ф1: Хамилтон се сели во Ferrari на крајот од сезоната

Британскиот возач на Mercedes, Луис Хамилтон (Lewis Hamilton), на крајот од сезоната ќе се пресели во тимот на Ferrari во Формула 1 шампионатот, пренесува шпанскиот спортски весник As.

„Блиску сме до потпишување на деценијата во Ф1. Хамилтон е на прагот да се пресели во Ferrari. Конечниот договор треба да биде финализиран наскоро, но седумкратниот светски шампион сака да освои уште една титула со црвениот болид пред да ја заврши кариерата. во Ф1“, вели тој.Шпански весник, кој се повикува на одредени италијански медиуми.

Аs додава дека добил потврда дека Хамилтон ќе вози за Mercedes до крајот на оваа сезона, а потоа ќе потпише договор со Ferrari.

Британецот во Ferrari ќе го замени Шпанецот Карлос Саинц (Carlos Sainz) а во италијанскиот тим треба да вози со Французинот Шарл Леклер. (Charles Leclerc),

НАЈНОВИ