Category: Занимливости

Во Виена сметот се транспортира со електрични камиони!

Во Виена, во рамките на климатската конференција е претставен камион за транспортирање на смет на електричен погон што завчера тргнал во своето прво работно возење…. На промоцијата на работното возило пред Хофгург (Hofburg) присуствувале многу светски ѕвезди, помеѓу кои и Арнолд Шварценегер,  пејачот/ката Кончита, скијачот Аксел Лунд Свиндал и Грета Тунберг. Првиот камион за одвезување […]

VW Golf GTI Aurora и Golf R Variant FighteR.

На годинешното, 38 по ред собирање на љубителите на брзи Golf изведби, што се одржува во Реифиц, Австрија , крај езерото Вортерзее, Volkswagen пристигна со единствени модели … Имено, Volkswagen, на брегот на прекрасното алпско езеро Вортерзе (Wörthersee) минатата година, премиерно, го претстави концептот Golf GTI TCR што неколку месеци потоа доби и своја производна […]

Hyundai double deck electric bus визија за јавниот превоз

Производителот на возила од Јужна Кореја ја понуди својата визија за јавниот транспорт во мегалополисите преку автобус на два ката со целосно електричен погон и место за 70 патници… Проблемот со загадувањето на воздухот во поголемите градски центи во светот станува се по изразен проблем што во текот на изминатите години во континуитет станува се […]

Поглед од блиску на погоните на Rimac Automobili

Производителот на електрични супер автомобили од Света Недела, Хрватска, со секој ден станува се поголем и поголем, благодарение на странските инвестиции од страна на реномираните производители на автомобили што се слеваат во истиот Вистински претприемач и иноватор – Мате Римац ја изненади јавноста со најновото видео со кое се појави на YouTube. Имено, во новиот […]

Влезот во центар на Белград ќе се наплаќа!

Секретаријатот за сообраќај распишал тендер за јавна набавка за изработка на студија „ Управување со сообраќајот во Белград низ моделите за тарифирање на пристап кон централната зона “”. Градската управа реши да се справи со сообраќајниот метеж со наплата за минување на автомобилите низ центарот на престолнината на Србија. Како што пишува српскиот дневен весник […]

„iV“ нов електричен бренд на Škoda!

Најчесто производителите на автомобили ги обележуваат нивните електрични возила со посебно име или наставка, а некои дури и ги претставуваат со нов бренд Од Škoda информираа дека своите електромодели ќе ги именува со додатокот „iV“. како нов подмарка за електрични автомобили что Чесите ја претставија во Братислава, Словачка . Подмарката се промовира со претставување на новите варијанти […]

Се фузираат Renault и FIAT, веќе е свикан состанок за да се постигне договор

Претходниот викенд почнаа нагаѓања за потенцијалното здружување на Renault и FIAT, а француската компанија потврди дека добила понуда за фузирање при што сопственичката структура би била 50-50. Се наведува дека членовите на управата наскоро ќе одржат состанок на кој ова ќе биде главната тема. „Renault групацијата потврдува дека добила понуда од FCA. Нашата управа наскоро […]

Daymak со скутер на сончева енергија!

Канадската компанија со промоција на својот целосно нов затворен скутер со соларен погон Канадската компанија Daymak специјализирана за мали електрични возила, го претстави својот нов модел, малиот затворен мобилен скутер, придвижуван со помош на соларен погон. Тие објавија четири верзии кои во зависност од карактеристиките и опсегот, ќе имаат цена од 6.000 до 9.000 долари. […]

FV Frangivento Asfane DieciDieci -Хипер автомобил од Италија со 1010KS

Италијанската фирма FV Frangivento потврди дека наредната недела ќе го претстави новиот супер автомобил Asfane DieciDieci, a како најава ќе послужи и овој цртеж…. Премиерата треба да се одржи на 30 мај  во Националниот автомобилски музеј во Торино, Италија, кога на јавноста ќе и бидат претставени сите детали за автомобилот. Засега се знае дека Asfane DieciDieci […]

Alfa Romeo Giulia QV – посебна изведба во егзотични бои!

Златна, подобро речено посебна нијанса на жолта (окер) боја ја краси престижната и сега веќе култна спортска лимузина на производителот на спортски автомобили од Милано… Посебната изведба направена по повод на легендарната историска трка 1000 Miglie и учесник на истата доаѓа со дополнителна моќ од 20 KS плус или вкупно 530 KS! Станува збор за […]