Category: Занимливости

3D пешачките премини ги забавуваат возачите ја зголемува безбедноста!

Оптичката илузија поради која повеќето мислат дека пешачките премини се издигнати над нивото од сообраќајницата ги „принудуваат“ возачите да забават со што значително се зголемува безбедноста. Исланд прв започна со пилот проектот, а 3D пешачките премини,  а масовно имаат намера да ги корситат во SAD, Канада, Индија, Кина и Русија. Имено,  сообраќајните експерти закличиле дека 3D […]

Tesla Model 3 стаса во Европа –испораките стартуваат идниот месец!

Најпродаваниот електричен автомобил во досегашната историја, Tesla Model 3, конечно доби одобрување за продажба на пазарите на земјите членки на Европската Унија (EU). На купувачите во Европа ќе им биде понудена Long Range изведбата со помоќниот пакет на батерии, што, според наводите на производителот нуди автономија на возење со едно полнење од примамливи 500 km. […]

Nissan Altima AWD нема гајле од зима со длабок снег и мраз!

Застапништвото на компанијата Nissan во Канада иницира интересен проект, со цел да го привлече интересот на јавноста кон новата верзија на моделот Altima со погон на сите четири тркала… Имeно, во соработка со компанијата Motorsports In Action (MIA), е претставена специјалната варијанта на Altimа AWD за која високите снежните навеви не претставуваат никаква пречка. Причината […]

VUHL 05RR  ултра лесен тркач со 385 КЅ

Производителот на ултра лесни и ултра управливи спортски автомобили од Мексико – VUHL подготви, нова, уште помоќна варијанта на спортскиот модел со ознака 05, кој ќе им конкурира на моделите како KTM X-Bow и Ariel Atom Пред нас на фотографиите е VUHL 05RR, значително дотерана верзија на регуларниот модел 05, што сега има помала маса, […]

Првиот Ford Mustang Shelby GT500 продаден за 1,1 милиони долари!

Секоја чест за компанијата со син овал во логото бидејќи секој цент од оваа продажба е предаден во хуманитарни цели Каако што претходно беше најавено првиот Ford Mustang Shelby GT500 се појави на аукција. А Ford ја покажа и својата општествено одговорна страна и заработената сума во целост ја донира во добротворни цели. Аукциската куќа […]

Ферари ќе предизвика еуфорија – Мик Шумахер ќе биде тест возач на „црвените?“

Сензација или не, одговор ќе добиеме во следните неколку недели. Се најавува дека синот на седумкратниот Ф1 шампион, Михаел Шумахер, ќе биде иден тест возач на тимот од Маранело, што сигурно ќе предизвика еуфорија кај Тифозите од Италија. Познато е какви резултати и рекорди, па и некои стандарди, постави Михаел Шумахер, а сега полека тоа […]

Пристигнуваат je Audi e-tron Sportback и мал e-tron SUV

По минатогодишната премиера на електричниот  SUV модел e-tron во Audi планираат  проширување на понудата на електрични модели, a помеѓу нив ќе се најдат и e-tron Sportback како и едно помало  e-tron SUV возило…. Во основа Audi e-tron Sportback претставува coupe’ верзија на e-tron, односно со видо-изменет заден дел. Тоа пак значи и дека ќе има […]

Kia повторно го обезбеди Australian Open со возен парк!

Производителот на автомобили од Јужна Кореја веќе 18 години по ред е генерален спонзор на првиот грен слем со кој се отвора сезоната кај тенисерите – Australian Open Kia и овој пат ќе обезбеди специјално опремени автомобили за потребите на членовите на организацискиот одбор и на делгатите на тенискиот турнир Australian Open. Свечената церемонија за отворањето на турнирот […]

Porsche постигна нов рекорд на испораки

Силна година за штутгартскиот производител на спортски автомобили, Porsche AG испорача  256.255 возила во светот во 2018 година повеќе од кога било досега. Ова претставува раст од четири проценти во споредба со постојните рекордни бројки од претходната година. Од сериските модели, Panamera забележа најсилен раст со 38 проценти зголемување на продажбата на 38.443 испораки. Моделот […]

Новиот Porsche 911 Cabriole за вљубените во возење под отворено небо

Откако неодамна го претставија новиот 911, но пристигнува и верзијата без покрив, а убавата приказна ја надополнува и верзијата Targа, што може повеќе да посакаат поклониците на супер спортската марка од Цуфенхаузен… Во Лас Вегас има навистина интересни премиери, а едната од нив пристигна од Цувенхаузен (Zuffenahausen). Новит модел е експлозија од модерни Coupe линии, […]