Cupra Born VZ

Cupra Born, како прв целосно електричен модел на овој бренд, е совршена комбинација помеѓу електрификација и перформанси…

Cupra сега го продолжува овој моментум со моделот Born VZ – најновото дополнување на линијата на возила Cupra – нова и помоќна верзија која се инспирира од светот на Барселона.

VZ е кратенка за Veloz на шпански, што значи брз, беспрекорен начин да се опише најновото возило на марката. Born VZ испорачува 240 kW/326 КС и вртежен момент од 545 Nm, со изменета суспензија, спортско подесено управување и подобрено чувство на сопирање. Овие аспекти се комбинираат за да му дадат врвни перформанси во линијата Cupra Born и да го направат еден од најдинамичните автомобили во својот сегмент.

Born VZ користи напредна технологија за возење, а целосно електричниот систем сега испорачува 240 kW/326 КС – 40% зголемување во однос на верзијата e-Boost. Вртежниот момент е исто така зголемен на 545 Nm – 75% повеќе од која било друга Born верзија. Тоа значи дека Born VZ може да достигне 100 km/h за само 5,7 секунди – една секунда побрзо од верзијата e-Boost. Максималната брзина исто така е зголемена и сега е ограничена на 200 km/h – 40 km/h повеќе од верзијата e-Boost.

Born VZ, исто така, носи подобрувања на шасијата за да се осигура дека нејзината динамика одговара на тие бројки.

Нова DCC Sport суспензија, подобрено управување и подобрено чувство на педалите на сопирачките. Сите заедно за да создадеме супериорни динамични перформанси.

Но, перформансите не доаѓаат на сметка на ефикасноста, а Born VZ е способен да помине до 570 km. Батеријата сега нуди 79 kWh нето капацитет (+2 kWh). И технологијата останува практична; може да се полни дома со помош на 11 kW AC систем или на DC 170 kW точка за брзо полнење, што значи дека брзото полнење од 10 до 80% би траело само 30 минути.

Надворешниот дизајн за Born VZ е подобрен со две нови бои. Специјална Dark Forest боја е планирана исклучиво за Born VZ, на која се придружува и опцијата Midnight Black.

Естетиката ги исполнува перформансите со воведувањето на две алуминиумски тркала од 20 инчи за да се нагласи неговиот спортски дух. Пошироките гуми со високи перформанси помагаат да се испорача моќност и вртежен момент на патот преку задните тркала.

Последен детал за најновата итерација на 100% електричното возило на марката е логото VZ во темно хром сместено на багажникот на возилото, како и буквата Cupra во темно хром.

Во кабината, Born VZ го продолжува својот емотивен дизајн. Стандардните Cup седишта се ексклузивна опција што се наоѓа само во оваа верзија на Cupra Born, но се наоѓаат и во моделите Formentor VZ5 и Leon VZ CUP, обезбедувајќи поергономска, спортска положба на седење.

Во случајот на Born VZ, седиштата Cup се направени од рециклиран текстил SEAQUAL YARN како и DINAMICA со 73% рециклиран полиестер.

На задниот дел од возилото, благодарение на подобрувањата во подесувањето на шасијата, Born VZ може да понуди и удобност за пет седишта и живост на подвижниот покрив во истиот пакет.

Born VZ ја води дигитализацијата напред и има придобивки од новиот и поголем 12,9-инчен информативно забавен систем (+0,9 инчи“ во споредба со сегашниот Born).

Born VZ интегрира нов опционален аудио систем со 10 звучници развиен во соработка со премиум аудио фирмата Sennheiser. Моќниот систем од 425 вати ги потопува возачот и патниците во уникатно звучно искуство. Тоа е аудио технологија која го вклучува софтверот AMBEO Concerto на Sennheise.

Внатрешноста е стандардно осветлена со технологијата Smart Light. Немојте да се мешате, ова не е амбиентално осветлување, туку нова димензија во комуникацијата човек-машина.

Хоризонталните LED диоди се обвиткуваат околу контролната табла за да ги подобрат специфичните карактеристики, обезбедувајќи предупредувања и индикации за возачот и другите патници. Информации вклучувајќи статус на полнење, вградени системи за помош на возачот (Front Assist, ACC и C2X предупредување за опасност); информативно забавни функции (гласовна контрола, телефонски повик, систем за навигација), интелигентна помош при паркирање, како и заклучување и отклучување и влез и излез. Овие визуелни знаци додаваат уште едно ниво на свесност, што го прави Born VZ побезбеден и попаметен.

Посветеноста на марката за безбедност и удобност е веднаш препознатлива по големиот број достапни надградени и нови напредни системи за помош на возачот, интегрирани да му помогнат и да го поддржат возачот без оглед на ситуацијата.

Travel Assist 2.6 комбинира адаптивна контрола на патувањето (ACC) со помош во лента (ве води до средината на лентата) за да го подобри искуството во возењето, но оваа нова верзија вклучува подобрувања при возење на лошо обележани патишта, благодарение на информациите добиени од облакот. Исто така, нуди поддршка за промена на лентата при возење на автопати.

Паркирањето сега е неверојатно лесно; новиот Remote Parking Assist му овозможува на возачот да заврши маневар за паркирање со својот паметен телефон, додека Trained Parking Assist му овозможува на возилото да научи како да паркира на заеднички места со зачувување на карактеристиките и маршрутата на картата.

И за секојдневно паркирање без разлика на локацијата, Top View Camera им обезбедува на возачите поглед од 360º на возилото и неговата околина. Технолошкиот пакет за безбедност и удобност вклучува и странична помош за заштита од возила во мртва точка или брзо приближување, динамичен екран на патни знаци за интерпретација на сообраќајните знаци, предупредување за излез за пречки при излегување при паркирање.

НАЈНОВИ