Дали новиот T-Roc ќе биде последниот модел на VW со мотори на внатрешно согорување?

Втората генерација на најпродаваниот  crossover во Европа ќе се појави на пазарот во 2026 година. ..

Тоа ќе биде последниот нов модел на Volkswagen што ќе се нуди со мотори на внатрешно согорување, пренесуваат британските медиуми.

Доколку поплавата, во словенечката фабрика KLS Љубно, не го прекинеше производството на клучните делови за Volkswagen T-Roc минатата година, овој crossover модел веројатно ќе беше најпродаваното возило во Европа во 2023 година.

Сепак, имајќи предвид дека T-Roc се произведува од 2017 година, титулата трет најпродаван модел на Стариот континент не падна многу потешко на Volkswagen.

И покрај тоа, VW ќе го одолговлекува производството на сегашниот и добро продаван T-Roc уште најмалку две години, кога на европскиот пазар треба да пристигне втората генерација.

Според британскиот Autocar, тоа ќе биде последниот нов модел на марката, кој ќе биде достапен со термомотори.

На техничко ниво, се очекува дека новиот T-Roc ќе се базира на платформата MQB Evo и ќе добие и plug-in хибриден погон.

Најверојатно новиот модел ќе ги добие истите мотори како и новите Golf, Passat и Tiguan.

Овде зборуваме за 1,5-литарски и 2,0-литарски бензински мотори, во обични и хибридни верзии, кои не се нови.

Претпоставуваме дека дизелот TDI ќе остане во понудата, иако засега нема потврда.

Исто така, со оглед на тоа што VW неодамна го прекина производството на кабриолет верзијата, за очекување е да ја нема ниту кај новата генерација.

НАЈНОВИ