Dodge станува официјален автомобил на Superbike шампионатот

Dodge објави дека влегува во се попопуларниот Светски шампионат за мотоцикли SBK како Официјален автомобил и Официјален безбедносен автомобил за сезоната 2024 година.

Како што пренесуваат медиумите, Dodge ќе обезбеди флота од пет возила со високи перформанси со комплетен изглед специјално дизајниран за овој шампионат, а болидите ќе извршуваат различни функции.

Два Dodge Challenger SRT Hellcat, опремени со иконскиот 6,2L HEMI V8 мотор кој произведува 717 КС, ќе ја преземат улогата на официјалните безбедносни автомобили на конкуренцијата.

Еден Dodge Durango SRT, со 6,4-литарски HEMI V8 мотор со 475 КС и еден Dodge Durango Hellcat SUV, со 6,2-литарски HEMI V8 мотор со 710 КС, наместо тоа, ќе служат како официјални автомобили на директорот на трката и безбедноста на FIM. главен.

Покрај тоа, американскиот бренд ќе зазема централно место за време на доделувањето на наградите по секоја трка.

НАЈНОВИ