Ducati Diavel for Bentley

Ducati е дел од Volkswagen групацијата повеќе од една деценија, што резултира со бројни мотоцикли инспирирани од Lamborghini…

Сепак, најновиот проект е ограниченото издание на Ducati Diavel за Bentley. Како прва соработка меѓу двата бренда, овој модел е базиран на Diavel V4 и е опишан како „визија за перформанси, изработка и ексклузивност“. Како дел од проектот, дизајнерите на Bentley соработуваа со Centro Stile Ducati за да го развијат неговиот уникатен изглед.

Ова специјално издание црпи инспирација од Bentley Batur и се одликува со надворешноста на Scarab Green од палетата на бои на Bentley Mulliner.

Покрај тоа, мотоциклот има и двобојни доводи за воздух слични на оние што се наоѓаат на автомобил.

Купувачите исто така ќе најдат познати тркала и „опашка со едносед, која може да се замени за совозачко седиште, што зема многу стилски знаци од задниот дел на Batur“.

Има и јаглеродни влакна, бидејќи браниците, страничните панели и опашката се направени од лесен материјал.

Има и значки на Bentley, црни седишта од Alcantara и модифициран издувен систем.

Производството е ограничено на 500 примероци, но ќе има дополнителни 50 познати како Ducati Diavel за Bentley Mulliner. Последните се достапни исклучиво за клиентите на Bentley Mulliner и нудат обемни модификации. Варијантите на Mulliner нудат „различни бои за предните сопирачки клешти, делови од карбонски влакна и бандажи.

Клиентите исто така имаат пристап до ексклузивна палета на бои и можат да го обојат својот мотоцикл за да одговараат на бојата на нивниот автомобил.

Без разлика кој модел ќе се избере, двата мотоцикли се придвижувани од 1,2-литарски V4 Granturismo мотор со моќ од 125 kW/170 КС, додека Bentley Batur има twin turbo W12 мотор со 544 kW/740 КС.

Испораките ќе започнат следното лето, а цените во САД почнуваат од 70.000 долари.

НАЈНОВИ