Ducati Monster Senna

Најновата почит на легендарниот Аиртон Сена доаѓа од Ducati, која го претстави специјалното издание Monster…

Мотоциклот има шарена графика инспирирана од кацигата на  Aиртон Сена (Ayrton Senna). Како резултат на тоа, моделот го имитира бразилското знаме и има мешавина од жолта, зелена и сина боја.

Специјалниот Monster е опремен со елементи од јаглеродни влакна, алуминиумски потпирачи за нозе и специјални алуминиумски тркала. Ним им се спојува сино седиште, уникатна плочка и приспособена анимација за подигање за екранот од 4,3 инчи.

Моќта доаѓа од познатиот двоцилиндричен мотор Testastretta со моќ од 82 kW/111 КС. Мотоциклот има и целосно прилагодлива суспензија Ohlins и систем за сопирање Brembo со жолти клешти.

Производството е ограничено на 341 единица (3 за три светски титули и 41 за бројот на победи на Сена во Формула 1), а цените започнуваат од 25.000 американски долари.

НАЈНОВИ