Електричен Hyundai Casper за помалку од 20.000 евра

Hyundai забрзано го развива новиот Casper за европскиот пазар…

Hyundai започна да го развива „европскиот“ Casper. Имено, симпатичниот Casper ќе добие електрична верзија во Европа, наводно до крајот на оваа година. Веста ја потврди лично шефот на Hyundai за Франција, Лајонел Френч Кеог, а веста ја потврди и во форма на шпионски слики од прототипот снимен во Јапонија, каде што моделот моментално се развива.

Единствениот автомобил долг 3,60 метри веќе некое време се нуди во Кореја, а во понудата е и верзија за испорака. Тој е придвижуван од 1.0 бензински мотор кој обезбедува примерни перформанси, но и многу конкурентна цена, пренесуваат информативните агенции.

Очигледно на истата патека ќе има и електрична варијанта со подеднакво конкурентна цена. Во превод, Casper би требало да биде главниот корејски адут во битката со европските адути како што се Citroen e-C3, новата Dacia Spring и Fiat Panda.

Засега е познато дека погонскиот систем, IDM или „интегриран погонски модул“, ќе го испорачува BorgWarner и е способен да понуди до 184 КС. Се разбира, очекуваме значително помала енергија и капацитет на батеријата од веројатно околу 35 kWh на Casper.

Се заедно би требало да значи автономија од над 200 километри и цена сигурно под 20.000 евра.

НАЈНОВИ