Електричен Maserati GranCabrio Folgore

Откако претходно го претстави новото GranTurismo Coupe, на 29 февруари оваа 2024 година, Maserati ја откри својата отворена верзија наречена GranCabrio (има 3.0-литарски твин-турбо Nettuno V6 мотор со 405 kW/550 КС и 650 Nm)…

Сега пристигнува нова верзија, поточно електричниот GranCabrio Folgore.Новиот GranCabrio инаку означува уште едно поглавје во историјата на марката, продолжувајќи го наследството на престиж и иновативност што го карактеризира овој производител на автомобили. Новиот GranCabrio се претставува како возвишен спој на елеганција, перформанси и врвна технологија, дизајниран да ги исполни очекувањата на најпребирливите ентузијасти.

Патничкиот простор е дизајниран да нуди оптимална удобност за време на долгите патувања, карактеристика што го прави секое патување незаборавно искуство.

Надворешниот дизајн ја отсликува стилската филозофија на Maserati, комбинирајќи класични линии и хармонични пропорции со модерни детали и квалитетни материјали.

Мекиот покрив, кој може автоматски да се смести во багажникот за само 14 секунди и со брзина до 50 km/h, ја нагласува елеганцијата и функционалноста на дизајнот, обезбедувајќи доволно простор за четири патници.

Вниманието на деталите се протега на внатрешноста, каде што препознатливата изработка на производителот од Модена доаѓа до израз во смел, но современ луксуз. Типичниот „баланс на контрасти“ е зајакнат со висококвалитетни материјали и рафинирана завршна обработка, кои заедно создаваат пријатна и софистицирана околина.

Maserati GranCabrio се издвојува и по своите напредни системи за инфозабава и помош при возење, кои гарантираат високо ниво на безбедност и забава.

Има и гласовен асистент кој одговара на командата „Hey Maserati“ вклучена во мултимедијалниот систем Maserati Intelligent Assistant (MIA), безжично поврзување за Apple CarPlay, Android Auto и Baidu CarLife, како и услугата Maserati Connect.

Елементите како што се стандардниот систем за греење на вратот (пронесува топол воздух низ задниот дел на предните седишта) и дефлектор на ветер, придонесуваат за дополнително подобрување на удобноста при возењето, што го прави GranCabrio совршен за сите сезони.

Новиот Maserati GranCabrio има должина од 4966 mm, ширина од 2113 mm, висина од 1365 mm, со меѓуоскино растојание од 2929 mm.

Тркалата се 20 и 21 инчи, достапни во шест различни дизајни, додека мекиот покрив е достапен во пет бои.

Постојат шест бои на каросеријата за избор на Maserati GranCabrio: Bianco Astro, Nero Assoluto, Blu Modena, Green metallic, Grigio Incognito и Grigio Maratea Matte. Додадени на ова се 26-те специјални бои присутни во програмата Maserati Fuoriserie.

GranCabrio Folgore исто така доби сјајни црни детали, вклучително и вметоци за решетки, разделници, рачки на вратите и детали околу прозорците.

Електричниот GranTurismo Folgore го придвижуваат три електромотори, еден лоциран напред и два назад. Овој погонски агрегат развива 560 kW/761 КС и 1350 Nm вртежен момент (привремено 610 kW/830 КС во режимот MaxBoost), а се напојува од батерија во форма на Т со капацитет од 92,5 kWh.

Во наводите стои дека опсег е 419-447 km помеѓу полнењата, при што архитектурата од 800 волти на автомобилот овозможува брзо полнење од 20 до 80 проценти од капацитетот за 18 минути.

GranCabrio Folgore од 0 до 100 km/h забрзува за 2,8 секунди, додека максималната брзина е 290 km/h.

Цената за GranCabrio Folgore треба да биде околу 185.000 британски фунти на пазарот во Велика Британија.

НАЈНОВИ