Fiat 500C Collezione 1957 година

Fiat го најави специјалното ограничено издание на моделот 500C, Fiat 500C Collezione 1957, кое му оддава почит на оригиналниот Fiat 500 кој беше претставен во 1957 година…

Fiat вели дека оваа нова варијанта има „изразен дизајн на dolce vita кој му оддава почит на наследството на автомобилот“.

За да го создаде 500C Collezione 1957, Fiat примени ексклузивни измени во дизајнот и во надворешноста и во внатрешноста.

Под хаубата се наоѓа 1,0-литарски благ (mild) хибриден бензински мотор со моќ 70 КС и е поврзан со шест (6) степен мануелен менувач.

500C Collezione 1957 се издвојува со дво – бојната комбинација на „Bossa Nova White & Dew Green“ со беж (песочна боја) мек покрив.

Стаклената линија е сребрена, а 16-инчните алуминиумски тркала се во издание на White Diamond.

Има и хромирани капачиња на ретровизорите и силуета на задното стакло што ја покажува сегашната 500 зад оригиналот од 1957 година.

Внатре има седишта во боја на слонова коска со кожни влошки, плоча „Едно од 1957“ на централната конзола, плус препознатлива дрвена цртичка и централен екран на допир од седум инчи.

Очекувано, ќе бидат направени само 1.957 примероци од 500C Collezione 1957, а цените во Италија започнуваат од 25.900 евра.

 

НАЈНОВИ