Странски автомобили на патиштата во Северна Кореја

Иако увозот и продажбата на автомобили е забранет, изолираниот пазар на Северна Кореја не е целосно имун на престижните брендови…

Во ретко видео објавено на YouTube, моделите на Audi, Lexus, Mercedes и други можат да се видат како возат низ напуштените улици на Пјонгјанг. Северна Кореја и западниот свет не се во пријателски односи. Меѓународните санкции поради развојот на нуклеарно оружје го ограничуваат увозот на сите видови стоки што овие азиски земји можат да ги добијат од надворешниот свет, иако нивната затвореност кон западниот свет е повеќе од фасцинантна. Истовремено, Севернокорејците ја штитат домашната економија, а увозот и продажбата на западни автомобили е забранет за „обичните“ граѓани, освен за шефот на државата, кој неколку години увезува неколку луксузни автомобили, како што е блиндираниот мерцедес. Maybach S600 Guard од 2018 година.

Сепак, постојат некои исклучоци, кои беа снимени на камера на почетокот на оваа година, а потоа објавени на YouTube од поранешен Севернокореец. Имено, во пустиот главен град, неговото видео прикажува неколку автомобили кои не би требало да ги има, давајќи длабок интересен поглед на сцената со автомобили во земја со која управува диктатор.

Видеото е направено од велосипед кој се вози низ улиците на главниот град Пјонгјанг. Снимањето видео како инфлуенсер на TikTok не би се покажало добро во очите на владата на оваа изолирана земја, затоа не очекувајте производство со врвен квалитет. Сепак, на видеото се гледаат бројни модели кои се продаваат од производители на автомобили кои официјално не се присутни во земјава.

Многу од овие увезени возила пристигнуваат во Северна Кореја преку сомнителни канали, а најчесто преку Кина и други пријателски земји. Во Северна Кореја малку граѓани поседуваат автомобили, а пешачењето и возењето велосипед се главно превозно средство за повеќето граѓани. Сопственоста на возилото често е резервирана за престижни членови на општеството.

На улиците на Пјонгјанг можете да видите постари типови на Mercedes, како што се седани изведбите W123, W124 и W126. Тоyotа е исто така популарна марка, а на почетокот на видеото е прикажана првата генерација Highlander. Третата генерација на Lexus LX се појавува кон крајот на видеото, непосредно пред да се појави американската верзија на Audi Q7 во кадарот.

Не е сосема јасно кога Џака Паркер (Jaka Parker), авторот на видеото, го снимил ова видео. Се чини дека е снимен во тајност, а веројатно е стар неколку години. Сепак, видеото покажува дека ниту нај затворените земји во светот, како Северна Кореја, не се целосно имуни на престижните марки возила, кои се увезуваат по сомнителни канали.

НАЈНОВИ