Fiat објави реклама за 500e која го прикажува електричниот автомобил без никакви значки

Fiat создаде нова реклама за електричниот модел 500e, што може да се толкува и како индиректен одговор на неодамнешните проблеми на Stellantis со италијанските власти…

Видеото од 30 секунди го прикажува 500e без никакви беџови, тврдејќи дека сепак секој може да го препознае.„ Fiat | No Logo“ рекламата за 500e беше објавена на каналот на YouTube на производителот на автомобили. Директорот го отстранил амблемот 500 од носот и значката на Fiat од задната врата, оставајќи ги отворите отворени. Дополнително, натписот 500e е избришан од хромираната облога под страничните прозорци.

Со малку емотивен избор на музика во позадина, можеме да го слушнеме италијанскиот наратор како вели: „Дека овој автомобил нема лого, нема име, нема знаме. Да не кажеше што е, или од каде доаѓа, сепак сите ќе го препознаеа. Затоа што кога автомобилот има иконски дизајн и секогаш ја претставувал радоста на животот, тој може да биде само италијански, а може да биде само Fiat“.

Мал контекст покажува дека пораката е малку подлабока. Италијанската влада изминативе месеци вршеше притисок врз Stellantis, со цел овој автомобилски гигант да го зголеми производството во своите италијански фабрики. Првиот удар беше присилната промена на името на теренецот Alfa Romeo од Milano во Junior веднаш по неговото деби. Според италијанскиот закон, незаконски беше моделот да се произведува во Полска да го носи името на градот Милано. Уште еден удар дојде кога италијанските власти запленија 134 Fiat Topolinos во пристаништето Ливорно. Овој пат причина за неволја беше мала налепница со италијанското знаме. Според обвинителот, тробојката може да ги доведе во заблуда потрошувачите за потеклото на увезениот производ. Fiat соопшти дека има намера да го нагласи фактот дека Тopolino е дизајниран во Торино, но тие брзо се усогласија со властите.

Тензиите се чини дека сега се намалуваат откако Stellantis објави дека го продолжува производството на втората генерација на Fiat Panda во фабриката во Помиљано до 2030 година и потврди дека новиот Fiat 500 Ibrida (благ хибриден верзија на електричниот 500e) ќе се произведува во фабриката во Мирафиори, во Торино.

НАЈНОВИ