Ford Mustang GTD достапен за Европејците од јуни

Најмоќниот и најскапиот Mustang досега се крие зад ознаката GTD и најпрво ќе се нуди на заинтересираните клиенти во Северна Америка, а од јуни ќе биде достапен и за клиентите во Европа….

Како што ппренесуваат информативните агенции, Ford го избрал идеалниот момент да го претстави најмоќниот и најскапиот Mustang досега, бидејќи оваа година се вратија на Светскиот шампионат на издржливост (WEC – World Endurance Championship) со Mustang (во новата класа GT3) и наскоро ќе одбележи 60 години од пуштањето во продажба на првата генерација на еден од најпопуларните спортски автомобили на сите времиња.

Книгата за нарачки е отворена и сите заинтересирани купувачи кои се подготвени да издвојат околу 325.000 долари за нумерички ограничен одговор на Porsche 911 GT3 RS, прво ќе треба да добијат одобрение од Ford дека не сакаат да го продадат автомобилот на луѓе кои немаат намера да го возат, бидејќи всушност го купуваат за препродажба (добивка). Потсетуваме дека во Дирборн користеа сличен избор на клиенти кога го продаваа суперспортскиот модел GT.

Според сè уште неофицијални информации, Mustang GTD ќе се произведува во околу 1.000 примероци, а страшното и многу продолжено Coupe, за кое тврдат дека во основа е тркачки Mustang GT3 што може да се користи (и) на јавни патишта, е придвижуван од 5.2 литарски V8 мотор со механички компресор.

8-брзински автоматски менувач со две спојки е одговорен за распределба на околу 800 „коњи“ кои ќе ја возат само задната оска.

Со оглед на тоа што повеќето панели на каросеријата се направени од јаглеродни влакна, болидот седи на ултра лесни централни тркала облечени со гуми, но најдобро ќе го покаже својот потенцијал на патеката, зад огромните бандажи и повеќекратно прилагодливата суспензија. скриени во клештите на сопирачките.

Со активна аеродинамика (DRS – Drag Reduction System), повторно моделирана по решението на Porsche за GT3 RS, Ford е уверен дека Mustang GTD ќе ја „затвори“ патеката за помалку од седум минути кога ќе се соочи со познатата патека Нирбургринг Нордшлајф (Nürburgring Nordschleife).

НАЈНОВИ