Kia одбележува две децении фабрики во Словачка

Дваесет години од поставувањето на камен-темелникот на фабриката во Жилина, Kia со гордост споделува спомени од исклучителното патување кое претставува успешна приказна не само на компанијата туку и на целиот регион…

Церемонијата по повод почетокот на изградбата на фабриката се одржа во април 2004 година во Тепличка над Вахом (Teplički над Váhom), а на настанот присуствуваа највисоките претставници на Hyundai Motor Group (матичната компанија на Kia составена од сестринските брендови Kia, Hyundai и Genesis ), Кiа корпорација, тогашниот министер за економија на Република Словачка и водечки претставници на градот Жилина.

Жилина: брза експанзија на Kia во Европа

Изградбата на фабриката започна во есента 2004 година и траеше околу 25 месеци, вклучувајќи и шест месеци пробно производство. Првиот автомобил, тогашниот модел „cee’d“, беше сериски произведен во декември 2006 година. Тоа беше целосно нов модел исклучиво дизајниран за европскиот пазар. Заедно со производството на автомобили, започна и производството на мотори, што ја постави оваа фабрика како отскочна штица за ширење на Kia во Европа како клучна работа за растот на компанијата.

Повеќе модели, повеќе технологија: инвестиции кои го кршат патот

Во текот на својата дваесетгодишна историја, фабриката произведе вкупно четири различни модели: Kia Ceed, Sportage, Venga и во годините 2009 – 2011 година, Hyundai ix35.

Покрај тоа, во Жилина, моделот Sportage се произведува уште од втората генерација, а што се однесува до моделот Ceed, тој е дури и единствената фабрика каде воопшто се произведува овој модел.

Класичната верзија со пет врати беше дополнета во 2007 година со варијанти SW (Sportswagon) и варијанти со три врати – втората се произведуваше до 2018 година. Од 2018 и 2019 година, Ceed се произведува и во верзијата ProCeed (shooting brake), односно crossover моделот XCeed.

Во 2020 година, Kia Europe заврши низа надградби во производниот погон во Жилина. Како резултат на инвестиција од 70 милиони евра, фабриката беше прилагодена за производство на новиот мотор со внатрешно согорување „Smartstream“ и хибридни погонски единици.

Тимовите за развој на погонски единици успешно го подобрија одговорот на моторот, ефикасноста на согорувањето и широк опсег на вртежен момент. Вклучувањето на технологијата на хибридниот погон на Kia беше исто така клучно за развојот на двата мотори. Овие мотори се дел од пошироката стратегија на Kia за развој на широк опсег на технологии за погонски склопови – вклучувајќи хибридни, електрични и погонски единици со внатрешно согорување – за да се задоволат потребите на различни возачи.

Раст на производството: од една смена до вкупно произведени 7 милиони мотори

Во почетокот фабриката работеше во една смена. Работата во две смени започна во 2007 година, а од 2012 година Kia произведува во три смени. Благодарение на ова зголемување, фабриката за висока технологија надмина вкупно 4 милиони возила произведени по само 15 години, прославувајќи ја оваа пресвртница во 2021 година.

Денес, фабриката може да се пофали со годишен производствен капацитет од 350.000 автомобили и 540.000 мотори. Од 2006 година тука се произведени 7 милиони мотори.

Повеќе од работодавач: посветеноста на Kia кон општините и заедниците

Производителот на автомобили долгорочно директно вработува 3.800 луѓе, додека просечниот работен стаж во фабриката е 11 години.

Затоа Kia стана дел од регионот и придонесува за неговиот континуиран развој. Компанијата е стабилен работодавач во регионот веќе 20 години и стратешки партнер на градот Жилина, околните општини и заедници.

Преку своето основање, формирано во 2013 година, оваа автомобилска компанија досега има поддржано проекти од областа на образованието, здравството, животната средина и инклузијата вредни повеќе од 11 милиони евра.

НАЈНОВИ