Ford слави 60 години од првото претставување на Mustang

Во 1960-тите, компанијата потроши многу време и напор обидувајќи се да предвиди како ќе изгледа променливото опкружување за купување автомобили, по што дошло до заклучок дека немаат производ што ги задоволува потребите на новите потрошувачи…

Стратегијата за воведување автомобил најдобро се илустрира со приказна. Компанијата покани 52 парови со мали деца да го погледнат Mustang. Поканетата група не беше целна група, со оглед на тоа што се родители со мали деца. Откако детално го разгледале возилото, паровите биле прашани дали тоа би било практичен семеен автомобил. Повеќето одговориле со „не“. Паровите потоа биле замолени да ја наведат цената на автомобилот за која сметале дека е соодветна. Мнозинството избра износи далеку над очекуваната продажна цена. Кога ја кажале вистинската цена, паровите доживеале чудна трансформација на мислењето. Двојките се вратија повторно да го погледнат Мустангот и почнаа да наоѓаат причини зошто Mustang всушност би бил практичен за нив. Дизајнот, карактеристиките, опциите и цената го направија неодолив.

Прес-конференцијата на која беше објавен автомобилот беше одржана на Светскиот саем во Њујорк на 17 април 1964 година за широка медиумска публика. За прв пат во историјата на телевизијата прес-конференцијата беше емитувана на три национални телевизиски станици, NBC, CBS и ABC. Конференцијата на која беше претставен Mustang ја следеа повеќе од 29 милиони гледачи.

„Mustang mania“ беше инстант кога купувачите се собраа во дилерите низ целата земја за да го видат и тестираат новиот Mustang. Дилер од Чикаго морал да ги заклучи вратите на Mustang во својот салон бидејќи толку многу луѓе се обиделе да влезат во возилото во еден момент и биле изложени на ризик од повреда. Дилер во Питсбург со Mustang на решетка за миење автомобили не можел да го спушти автомобилот поради гужвата што се насобрала под него.

Во Гарланд, Тексас, 15 луѓе се натпреваруваа да го освојат единствениот изложен модел. Победникот на понудата ја поминал ноќта во автомобили додека не добил потврда дека неговиот чек е прифатен. Повеќе од 4 милиони клиенти ги посетија салоните во првиот викенд, но многумина дојдоа да го видат новиот автомобил, бидејќи за тоа време беа нарачани повеќе од 22.000.

Во рок од четири месеци, беа продадени повеќе од 100.000 Mustang и автомобилот го зазеде своето место меѓу првите пет автомобили во однос на обемот на продажба. Вкупно, повеќе од 420.000 единици беа продадени во првата календарска година, што го прави Mustang најуспешниот автомобил лансиран во САД. Mustang поттикна емоции кај луѓето, бидејќи компанијата доби повеќе од 4.000 писма од сопствениците на Mustang кои беа воодушевени од своите автомобили.

Современите достигнувања на брендот беа претставени од најновиот Mustang GT. Препознатлив по моќниот звук на моторот и познатиот 5.0 литарски V8 мотор кој развива 450 КС. Забрзувањето од 0-100 km/h се постигнува за 4,4 секунди со автоматски и 4,8 секунди со рачен менувач. Ford Mustang GT е опремен со низа технологии за подобрување на вашето возачко искуство. За прв пат по 55 години, Ford го проширува семејството Mustang, внесувајќи го иконското пони во електричната ера со Ford Mustang Mach-E, целосно нов, целосно електричен SUV роден од истите идеали кои ги инспирираа најдобрите во светот. -продажба на спортско купе.

Сега со Mustang Mach-E, тие водат моќна електрична иднина, со простор за растечки потреби на клиентите и напредно истражување кое продолжува да го подобрува возилото. Целосно новиот Mustang GT – достапен како купе или кабриолет – има модерен остар изглед и дизајн инспириран од шест – децениското наследство. Нагласената хауба и моќната задна врата се клучни за мускулестото присуство што ги поттикна пулсирањата уште од првиот Mustang лансиран во 1964 година. Новиот преден спојлер и страничните здолништа ја подобруваат аеродинамиката.

Новиот 5.0 литарски мотор е дизајниран за легендарни американски V8 перформанси и одзивност. Новиот двоен систем за довод на воздух му овозможува на моторот да дише послободно за побрз одговор, со активен издувен систем кој го менува звукот и јачината на моторот за тивко градско возење што нема да ги вознемирува соседите или максимална слобода на отворен пат.

ПР соопштение – Ford

 

НАЈНОВИ