Хамилтон: Надреално чувство во последната сезона со Mercedes

Седумкратниот светски шампион во Формула 1, Луис Хамилтон денеска изјави дека ситуацијата му изгледа „надреална“ бидејќи влегува во последната сезона со Mercedes, бидејќи од 2025 година ќе се пресели во Ferrari…

Mercedes денеска во Силверстоун го претстави новиот болид W15, за кој тимот се надева дека ќе може да се натпреварува со шампионот Red Bull. Хамилтон е во Mercedes од 2013 година со кој освои шест од седум титули. Британецот ќе го напушти тимот една година порано и од следната сезона ќе вози за Ferrari, што е неочекуван трансфер кој ја потресе Формула 1 и го изненади директорот на Mercedes, Тото Волф.

– Беше емотивно. Надреално е да се биде овде, со оглед на тоа што дојдов во 2013 година, во тимот сум 11 години и почнувам 12-та. „Привилегија е да се работи со оваа група на луѓе кои вложуваат многу работа во текот на зимата“, рече Хамилтон. Mercedes ќе го тестира новиот болид на патеката Силверстоун, а целта е тимот да се врати таму каде што некогаш беше, најави Хамилтон. – Имавме неколку тешки години, кои беа наш темел и ни помогнаа да се прегрупираме – додаде британскиот возач.

Покрај долгоочекуваните промени во концептот на болидот, тимот го промени и дизајнот со традиционалната сребрена боја на Mercedes на носот на болидот, со зелената боја на спонзорот Petronas на црна основа. Волф рече дека е направен целосно нов дизајн, има многу механички промени кои се надева дека ќе се преточат во поголеми перформанси и предвидливост и ќе го направат автомобил што возачите всушност можат да го возат.

– Ова ќе биде последна сезона со Луис и сакаме да направиме брз болид. Знаеме дека ни претстои напорна работа, искачување на планина, на секое поле. Во овој спорт нема чуда, но нашата амбиција и решителност се силни – изјави Волф, пренесе Skyј. Mercedes лани не оствари ниту една победа, што се случи за прв пат во последните 11 години, а во 2022 година единствениот триумф го освои Џорџ Расел.

Хамилтон и Расел трета година ќе возат заедно во Mercedes,.

НАЈНОВИ