Hyundai Ioniq 5 N NPX1

На автосалонот во Токио, Hyundai N го прикажува NPX1 (N Performance eXperimental 1), модифициран Ioniq 5 N со бројни делови N Performance кои наскоро ќе бидат достапни за клиентите…

Предниот дел на овој електричен спортски автомобил сега изгледа значително поагресивно од стандардниот модел, благодарение на изменетиот браник и големиот сплитер со акцент на Baby Blue.

Има и ретровизори од јаглеродни влакна, нови странични прегради со истиот акцент на Baby Blue, заден браник и дифузер од карбонски влакна, голем заден спојлер на покривот, тркала N Performance со гуми Pirelli P Zero, модифицирана суспензија, како и внатрешност од карбонски влакна со тркачки седишта.

Hyundai ќе продолжи да ги развива деловите прикажани на NPX1, пред да се појави во продажба подоцна оваа година.

„Во 2024 година, Hyundai Motor Company ќе зачекори напред како лидер во новите тјунинг делови погодни за ерата на електричните возила со високи перформанси, како што е прикажано со концептниот модел „NPX1“, вели потпретседателот на N Brand Management Group, Џун Парк (Joon Park). „Исто така, развиваме прилагодување на софтверот со калибрација на звук, што ќе отвори нова категорија на прилагодување на EV за возбудлива иднина за заедницата за тјунинг.

НАЈНОВИ