Мотоцикл кој може да ја „види“ својата околина

Verge Motorcycles најави безбедносни додатоци на својот врвен електричен модел, TS Ultra…

Мотоциклот сега може да се пофали со напреден хардвер и софтвер, што го прави првиот мотоцикл во светот со сетило за вид, според неговиот производител. Verge TS Ultra сега има шест камери и предни и задни радари со висока резолуција напојувани од револуционерниот Starmatter Vision, односно овозможува поглед околу мотоциклот ( од 360 степени).

Според стручните портали, оваа технологија користи вештачка интелигенција и машинско учење за да ја подобри безбедноста на возачот. Техничкиот директор на компанијата Verge, Марко Летимаки (Marko Lehtimäki), ја истакнува важноста на оваа иновација:

– Новите камери на TS Ultra во комбинација со софтверските ажурирања го прават првиот мотоцикл во светот опремен со сетило за вид. Идејата е да се советува возачот и да му се испраќаат предупредувања додека вози.

Иако активните безбедносни функции се присутни во автомобилската индустрија со години, нејзината имплементација во мотоциклите е технолошки предизвик.

Вградениот хардвер и софтвер му овозможуваат на мотоциклот да ја анализира околината и да дава предупредувања во реално време до возачот. Ова вклучува известувања за возила што се приближуваат одзади или возила во близина кога се менуваат лента.

Центарот на системот е информативниот екран, кој се наоѓа веднаш до воланот. Освежените Verge TS Ultra и Starmatter Vision се изложени на CES во Лас Вегас до 12 јануари.

Инаку, моторот има моќност од 150 kW, со 1200 Nm максимален вртежен момент што во овој случај се пренесува директно на задното тркало на мотоциклот.

Оваа погонска единица му овозможува врвни перформанси: Забрзување ос 0 , до 100 km/h за само 2,5 секунди и постигнување на  максимална брзина од 200 km/h. Неговиот домет со едно полнење на пакетот батерии изнесува околу 375 км.

НАЈНОВИ