Jaguar го завршува производството на моделите XE, XF и F-Type во јуни

Jaguar ќе го прекине производството на XE, XF и F-Type за неколку месеци, бидејќи неговата фабрика во Бирмингем се подготвува да се префрли на производство на каросериски панели за целосно нова палета на возила…

Повлекувањето на два седани и еден спортски автомобил значи дека само теренците ќе останат во гамата на марката, односно I-Pace, E-Pace и F-Pace до крајот на 2024 година.

Новата ера на Jaguar започнува во 2025 година со воведување на електричен GT автомобил со четири седишта со 600 КС во стилот на Porsche Taycan. Една година подоцна, ќе следи луксузен теренец во стилот на Bentley Bentaiga, а потоа и голем луксузен седан. Сите ќе ја делат новата платформа JEA на компанијата и не се поврзани со сегашните модели.

Клиентите сè уште можат да нарачаат нов XE или XF, но моделите се направени според спецификациите во последните неколку недели од производството и како такви не се достапни за конфигурација.

JLR потврди за британските медиуми дека ќе го прекине производството на овие автомобили во јуни.

Минатата година, во осмата година на продажба, XE продаде 9.935 примероци ширум светот, во споредба со 10.918 продажби на поголемиот XF.

F-Type, кој е стар повеќе од една деценија, минатата година забележа 2.678 продажби ширум светот.

 

НАЈНОВИ