Нов безбедносен автомобил Aston Martin Vantage F1

Подготвен е и новиот Aston Martin Vantage F1 Safety Car, официјалното безбедносно возило во Формула 1 натпреварувањето…

Со ревидираната надворешност и помодерен ентериер, Aston Martin Vantage сега е придвижуван од надграден 4,0-литарски твин-турбо V8 мотор со 656 КС и 800 Nm вртежен момент.

Има и 8-брзински автоматски менувач ZF, погон на задните тркала, поширока трага на задните тркала (+ 30 mm), нов систем за контрола на лансирање, прилагодлив систем за контрола на тракцијата…

Забрзувањето од 0 до 60 милји на час (96 km/h) во фабричкиот модел вообичаено трае 3,4 секунди, додека максималната брзина е 325 km/h.

„Перформансите на Vantage веќе се такви што не беа потребни никакви надградби на моторот, никакви промени во системот за ладење и никакви подобрувања во перформансите на сопирањето за да се прилагоди на неговата улога како безбедносен автомобил на FIA“, се вели во соопштението за печатот на Aston Martin.

Промените вклучуваат голем заден спојлер, преден сплитер, светла на покривот, нови седишта, централна конзола со сите контроли на безбедносното возило и неколку екрани кои го прикажуваат времето на кругот во живо, позиционирањето на секој болид на патеката и задната камера.

Возачот на FIA Safety Car, Бернд Мајлендер, меѓу другото вели: „Задоволство е да се вози Aston Martin Vantage“. Автомобилот доаѓа од неверојатна крвна линија и оваа најнова верзија е најбрзата досега. Моите први впечатоци беа многу позитивни бидејќи веднаш почувствував подобрување во управувањето и секако моќ. Потребен ни е болид кој е брз и фокусиран за да можеме да реагираме брзо и безбедно кога ќе добиеме повик да се распоредиме на патеката, а Vantage испорачува. Уживав во возењето на Vantage во изминатите три сезони и среќен сум што сега ќе бидам еден од првите што ќе го возат новиот Vantage и ќе го искусат неговото целосно педигре на перформанси на најголемите патеки во светот“.

Конечно, автомобилот беше обоен во Aston Martin Racing Green

НАЈНОВИ