Кинезите и возвратија на ЕУ: Бараат данок од 25 отсто за возилата од Европската унија

Кинеските автомобилски компании го повикаа Пекинг да ги погоди конкурентите од Европската унија со увозни давачки до 25 отсто доколку трговскиот блок воведе данок на возилата од Кина, објавија државните медиуми на земјата…

Тоа барање наводно било упатено на состанок зад затворени врати организиран од кинеското Министерство за трговија, на кој присуствувале и претставници на европските автомобилски компании. Мерките би биле наменети за автомобили од ЕУ со големи бензински мотори, пренесува Bizlife.rs.

Минатата недела ЕУ им се закани на кинеските производители на електрични возила со царини до 38 отсто од 4 јули. На состанокот во Пекинг присуствуваа четири кинески и шест европски автомобилски компании.

Германскиот гигант за производство на автомобили Volkswagen потврди дека бил присутен на состанокот, но одби да коментира за што се разговарало. Други европски компании, наводно, присутни, вклучително и BMW и Porsche, не одговориле веднаш на барањата на BBC за коментар.

„Кинеските автомобилски компании ја повикаа владата да усвои силни контрамерки против ЕУ“, се вели во извештајот. Се предлага, во границите дозволени со правилата на Светската трговска организација, да се воведе повисока привремена давачка за големите бензински возила увезени од Европа.

Извештаите го повторуваат написот објавен минатиот месец во државниот весник Global Times, во кој се вели дека тарифите од 25 отсто треба да важат за автомобили со бензински мотори поголеми од 2,5 литри.

Овој потег би бил насочен кон „луксузни или ултра луксузни“ возила, што значи дека дополнителниот данок веројатно нема да направи голема разлика“, изјави Бил Русо (Bill Ruso) од консултантската компанија Automobility за BBC.

Европската комисија (ЕК), која управува со Европската унија (ЕУ), минатата недела објави дека „привремено заклучила“ дека кинеските производители на електрични возила ќе се соочат со царини „доколку разговорите со кинеските власти не доведат до ефективно решение“.

Компаниите кои соработувале во истрагата, која беше покрената во октомври, ќе имаат просечно 21 отсто давачки, а оние што не можеа да се соочат со 38,1 отсто. Овие такси ќе бидат над сегашната стапка од 10 проценти што се наплаќа за сите електрични автомобили произведени во Кина.

Интервенцијата на ЕУ доаѓа откако САД направија многу похрабар потег минатиот месец со зголемување на тарифите за кинеските електрични автомобили од 25 проценти на 100 проценти.

Кинеската влада ги прогласи тие одлуки за протекционизам и оттогаш почна да презема одмазднички мерки. Претходно оваа недела, Кина започна истрага за увоз на европски производи од свинско месо. Минатиот месец, Пекинг навести сличен потег со покренување истрага за увоз на хемикалии од ЕУ и САД.

 

НАЈНОВИ