Легендарниот Citroen DS како инспирација за новиот луксузен DS EV

Во рамките на Stellantis, DS Automobiles се стреми да создаде уникатен стилски идентитет кој одговара на премиум статусот на неговата понуда…

Во обид да го зголеми своето присуство, францускиот производител сега гледа на иконскиот Citroen DS како инспирација за својот иден луксузен EV, со планови постепено да интегрира одредени дизајнерски елементи во својата постава.

Соопштението дојде од извршниот директор на DS Automobiles, Оливие Франсоа (Olivier Francois). Тој наведува дека DS Automobiles е уникатно позициониран како нов бренд со богато наследство, со цел да го искористи ова наследство за да создаде посебен идентитет и да се разликува од главната понуда во рамките на Stellantis Group.

Идниот водечки модел, кој црпи инспирација од иконскиот DS од 1950-тите, треба да игра клучна улога додека тргнува на своето патување фокусирано на електрична енергија.

„Има малку автомобили во автомобилската историја кои станаа икони бидејќи се исклучително аеродинамични“, изјави Франсоа за Auto Express. „Велика Британија можеби има Jaguar E-Type, но сигурно моделите DS од шеесеттите и седумдесеттите беа токму тоа. Тие го имаа овој неверојатно иконски изглед, иконски дизајн што сите го препознаваат, сите го сакаат и сите се сеќаваат“.

Извршниот директор додаде: „Ако можеме да се поврземе со оваа дизајнерска ДНК, можеме да го имаме најубавиот и уште поважно, најзначајниот аеро-дизајниран електричен автомобил во светот на новите брендови“.

Потоа отиде чекор понатаму, давајќи ни опис на идниот модел: „Чистиот DS треба да биде голем, скап и неверојатен. Сите ќе бидат заљубени. Можеме да направиме сензуални, заоблени, исклучително инспиративни автомобили кои се многу аеродинамични и многу француски – уметност на патување. Ќе ти покажам наскоро“.

Што се однесува до основата на новиот EV, компанијата ќе користи компоненти од платформата Stellantis за да го направи што е можно повозбудлив. Франсоа истакна дека чистиот DS ќе биде меѓу првите што ќе го усвои најновиот пакет батерии на Stellantis, ветувајќи повеќе од 700 километри домет. Ова веројатно се однесува на батеријата од 98 kWh неодамна претставена во Peugeot E-3008.

Франсоа навести конфигурација на шасија специфична за брендот. Се очекува напреден систем за активна суспензија фокусиран на удобноста и префинетоста при возењето.

DS официјално потврди дека новиот целосно електричен модел базиран на архитектурата STLA Medium доаѓа во 2024 година. Неодамнешните шпионски снимки сугерираат дека EV, за кој се шпекулира дека ќе го прими ознаката DS8, ќе има кросовер брза силуета, нагласена со рационализирана линија на покривот и агресивно стилизирани LED светла. Не е јасно дали Франсоа мисли на овој модел или на уште поголема и попремиум понуда која би можела повеќе да личи на оригиналниот Citroen DS.

Извршниот директор сака карактеристиките на ретро стилот постепено да се префрлаат на остатокот од линијата DS Automobili: „Сфативме дека можеме да го прошириме овој дизајн, овој нов јазик, на помали автомобили. Нема да изгледа баш како оригиналот, но тоа е ген кој не е тешко да се пренесе во различни категории на автомобили“.

Скицата објавена од DS Automobiles во април 2023 година е модерна интерпретација на легендарниот летечки Citroen DS од филмот „Fantomas Unleashed“ од 1965 година. Отпрвин, се веруваше дека илустрацијата е создадена исклучиво за привремена изложба на која беа прикажани иконски автомобили од филмовите на Луис де Фјунес (Louis de Funes). Сепак, неодамнешните коментари на извршниот директор на DS Automobiles поттикнаа надежи дека скицата може да понуди увид во развојот на претстојниот предводник и неговиот иден стилски јазик.

Auto Express шпекулира дека новиот модел би можел да биде едно од осумте возила ветени да дебитираат помеѓу 2024 и 2026 година, на архитектурата STLA Large. Што се однесува до времето на неговото лансирање, „чистиот DS“ би можел да пристигне токму на време за 70-годишнината од Citroen DS во 2025 година.

НАЈНОВИ