Maserati MC20 Opera d’Arte

Maserati го искористи спортскиот MC20 Cielo за да ги покаже своите многубројни опции за персонализација…

„Opera d’Arte“ е уникатна креација создадена од Maserati Fuoriserie, која содржи графики инспирирани од уметност со геометриски обрасци и соодветна конфигурација на кабината.

Разнобојниот третман комбинира нијанси на сина, бела, црвена, црна и жолта, користејќи апстрактни графики кои потсетуваат на „геометриска апстракција“, уметничко движење од почетокот на дваесеттиот век.

Дизајнерите на Maserati, исто така, одвоија време да го усовршат големиот амблем на компанијата, трансформирајќи го во апстрактно уметничко дело. Затоа тркалата од 20 инчи се обоени за да одговараат, секое со различна комбинација на бои.

Внатре, има сличен третман за долниот дел од контролната табла, сина алкантара тапацир за седиштата и воланот, плус ознаката „Opera d’Arte“.

Овој специјален MC20 сè уште го има стандардниот 3.0-литарски V6 Nettuno мотор со двоен турбо полнач, кој произведува 463 kW/630 КС и 730 Nm вртежен момент.

Програмата Maserati Fuoriserie беше објавена уште во 2020 година. Опциите за персонализација се движат од завршна обработка на каросеријата, тркала и клешти на сопирачките, до опционални делови од јаглеродни влакна, уникатни внатрешни детали, па дури и специјално дизајнирани панели на каросеријата за купувачи со доволно длабоки џебови.

НАЈНОВИ