Mazda 2 2.0 Skyactiv-G

Во моделската 2024 година, Mazda 2 е достапна на некои пазари со нов, помоќен бензински мотор…

Станува збор за 2.0 Skyactiv-G мотор кој има 143 КС и е исклучиво поврзан со шестстепен автоматски менувач Skyactiv-Drive, со рачен секвенцијален режим.

Во однос на изгледот, автомобилот се одликува со предна маска со саќе, спортски браници, тркала од 16 инчи, спојлер, заден дифузер и две хромирани издувни цевки.

Внатрешноста добива црвени влошки и мешани ткаенини и кожни тапацири со контрастни шевови.

Влегување и стартување без клуч, Head-up дисплеј, спортски режим на возење и кожен волан се исто така тука.

Опремата вклучува и шест воздушни перничиња, предупредување за промена на лента, задна камера, автоматска контрола на климата, темпомат, детектор за притисок во гумите, автоматско сопирање, автоматски долги светла, мултимедијален систем…

Mazda 2 2.0 Skyactiv-G 2024 година се лансира на одредени пазари, вклучувајќи го и Мексико, каде што се нуди во два каросериски стила (hatchback со пет врати и седан со четири врати).

НАЈНОВИ