Рели Дакар 2024 година – Трет ден

Нови победници меѓу возачите и мотоциклистите…

Многу напорната и брза делница од Ал Дувадими до Ал Саламија долга 438 километри донесе голема борба и промени во водството на дури четворица возачи. Лукас Мораес (Lucas Moraes), фабрички возач на Тоyota, Матијас Екстром (Mattias Ekstrom ) во фабричко Audi, Ал-Раџи (, Al-Rajhi) за Тим Overdrive во Тоyota и Насер Ал-Атијах (Nasser Al-Attiyah) во Prodrive Hunter се менуваа како најбрзи на контролните пунктови.

На помалку од 100 километри до целта, Мораеш водеше, но Ал-Атијах успеа да биде побрз за четири секунди на контролната точка на 352 километри. Иако бранителот на титулата успеа да го зголеми водството на цели 22 секунди, Бразилецот Мораеш одлично ја извозе последната делница и ја постигна првата етапна победа на Дакар досега, иако блиску зад него, со само девет секунди заостанување, беше Екстом кој ја помина целта како втор. Ал-Атијах го загуби водството и заврши четврти, оставајќи му ја третата етапна позиција на Ал-Раџи.

Карлос Саинц (Carlos Sainc), лидерот до денес, се пожали дека за малку ќе се превртел со своето Audi RS Q e-tron, но и дека му била дупната гума и некои други дефекти со сензорите за удар, па етапата ја заврши на шестото место препуштајќи го водството во генералниот пласман на Ал-Раџи. Инаку, по првата етапа, Ал-Атијах го прозва Саинц дека не ја кажува вистината, тврдејќи дека има три дупнати гуми и дека во тој случај сигурно немаше да постигне второ време на етапата.

Рели Дакар 2024 – рангирање на возачи во конкуренција на автомобили

Рели Бр,           Возач/Совозач         Tим                   Време         Заостатоk

1        201(sau) Yazeed Al Rajhi  Overdrive Racing     13h 07′ 29”

(deu) Timo Gottschalk Team Audi Sport     13h 07′ 58”   + 00h 00′ 29

204 (esp) Carlos Sainz

( esp) Lucas Cruz

3        207 (swe) Mattias Ekstrom

(swe) Emil Bergkvist      Audi Sport            13h 15′ 55” + 00h 08′ 26”

Во конкуренција на мотоциклисти, најбрз на сцената беше Пабло Кинтанила (Pablo Quintanilla), пред Бареда (Barredа) и Кевин Бенавидес (Kevin Benavides), но сепак не ја доби седмата победа на Дакар.

Quintanilla, Barreda, Brabec и Ross Branch, меѓу многу други, беа казнети поради пребрзо возење на делниците за ограничување на брзината. Затоа редоследот на возачите на целта на третата етапа на релито Дакар 2024 е Бенавидес во фабричката Honda, пред тимскиот колега Брабек и Адриен Ван Беверен од истиот, фабрички тим на Honda. Сепак, во генералниот поредок водството го зголеми Бранч (Branch), кој вози за Тим Hero и сега е 3′:11″ пред возачот на Hond, Хозе Игнасио Корнехо Флорим. (Jose Ignacio Cornejo Florimo.

Рели Дакар 2024 – рангирање на возачи во конкуренција на мотоциклисти

Поз. Бр. Екс.  возач             тим                                        вре           заост.       Каз.

1   46 (bwa) Rоss Branch  Hero Motosports Team Rally 14h 32′ 51” 00h 01′ 00”

2   11  (chl) Jose Ignacio Cornejo Floeimo  Monster Energy Honda Tea.14h 36′ 02”                                                                                               + 00h 03′ 11”

3     9  (usa) Ricky Brabes  Monster Energy Honda Team 14h 37′ 59”+ 00h 05′ 08”                                                                                              00h 01′ 00”

НАЈНОВИ