Mazda CX-70

По минатогодишната промоција на моделот CX-90, Mazda сега претстави уште еден нов SUV за американскиот пазар…

Новиот модел се вика CX-70, ја користи платформата на CX-90, но за разлика од него, CX-70 нуди само два реда седишта (седиштата во вториот ред може да се преклопат во сооднос 60:40).Нема изненадувања во поглед на изгледот, CX-70 ги доби познатите стилски карактеристики како и поновите SUV модели на оваа јапонска марка. Ќе бидат понудени и тркала од 21 инчи.

Во кабината се издвојуваат 12,3-инчниот дигитален инструмент табла и 10,3-инчниот екран за информативно забавниот систем.

Mazda допрва треба да открие целосни детали за CX-70, но вели дека ќе биде пуштен во продажба оваа пролет откако ќе започне производството во Јапонија.Според извештаите, цените и деталите за опремата ќе бидат објавени во наредните недели.

Mazda ќе користи благ хибриден 3,3-литарски шестцилиндричен мотор за CX-70 (во CX-90 има 284 КС или 340 КС), како и plug-in хибриден погонски систем со 2,5-литарски четири цилиндричен бензински мотор и вкупно 323 КС.

НАЈНОВИ