Mercedes-AMG подготвува електричен супер SUV со повеќе од 1000 КС

Британските медиуми пишуваат дека Mercedes-AMG развива електричен SUV со повеќе од 1000 КС, кој треба да се појави во 2026 година…

Овој модел наводно нема да биде поврзан со ниту еден постоечки производ на Mercedes, а ќе се базира на новата платформа MG.EA.

Autocar вели дека е голем колку концептот Vision AMG, затоа очекувајте должина од околу 5000 mm и долго растојание помеѓу оските од околу 3000 mm

Тоа ќе го направи ривал на Lotus Eletre и идниот голем електричен SUV K1 на Porsche со три реда седишта, меѓу другото.

Се очекува AMG да го претстави својот водечки електричен SUV во концептна форма пред да го претстави серискиот модел за неколку години. Не е јасно колку мотори ќе има, но се планирани најмалку два бидејќи ќе добие погон на четири тркала.

Британскиот магазин споменува комбинирана моќност од „повеќе од 1.000 коњски сили“, повикувајќи се на лице запознаено со плановите на AMG за мистериозен модел кој нуди „целосно ново ниво на променливи способности за влечење“.

Внатре, овој супер-SUV би требало да добие архитектура со нов изглед со уникатен дисплеј на контролната табла AMG кој го содржи оперативниот систем AMG.OS и уникатна графика.

Неименуваниот модел би можел да послужи како SUV еквивалент на Vision AMG, кој сигурно ќе биде електричен наследник на AMG GT Coupe со 4 врати.

Новинските извештаи велат дека Mercedes веќе прави промени во својата фабрика во Синделфинген во Германија за да се прилагоди на производството на супер SUV.

Најверојатно ќе се произведува на истата производна линија како и седанот, кој прв ќе се појави на пазарот.

НАЈНОВИ