MG Motor е спонзориран од Arsenal

MG Motor и Arsenal најавија ново повеќегодишно партнерство со кое британско-кинескиот производител на автомобили ќе стане официјален автомобилски партнер на клубот…

Прославувајќи ја својата 100-годишнина оваа година, MG Motor ќе ги поддржува машките и женските тимови на Arsenal, а навивачите ќе го видат нивниот бренд претставен на стадионот Емирати (Emirates) и Медоу Парк (Meadow Park).

MG Motor и Arsenal, исто така, ќе работат заедно за да создадат привлечна содржина дизајнирана да ја вклучи глобалната база на навивачи на клубот, според информациите што ги пренесуваат информативните агенции.

 

 

Во 2023 година, MG продаде над 80.000 нови автомобили само на својот домашен пазар во Велика Британија и сега е цврсто етаблиран како еден од омилените брендови на електрични возила во земјата. Многу брзо ќе биде претставен и елитниот модел, кабриолет Cyberster.

Патем, врвниот MG4 EV на марката има освоено повеќе од 30 награди од неговото лансирање во 2022 година, вклучувајќи го и неодамнешниот What Car? каде што е прогласен за најдобар мал електричен автомобил на годината втора година по ред.

НАЈНОВИ