Надграден Seat Leon

Seat Leon добива технички и технолошки подобрувања…

Во тоа се вклучени: нови мотори – вклучувајќи нов 1.5 TSI мотор, како и нова генерација на plug-in хибридни мотори eHybrid – и подобрена дигитализација во кокпитот за верзиите со 5 врати и Sportstourer.

„Seat Leon останува камен-темелник на стратегијата на брендот, отворајќи го патот за успех и прифаќајќи ги новите технологии“, рече Вејн Грифитс, извршен директор на брендот SEAT. „Проширениот опсег на мотори, вклучувајќи ја новата генерација на мотори eHybrid и дигитални технологии, го продолжува својот еволутивен пат.

Seat Leon останува клучен столб во стратегијата на брендот. Достапен е со цела палета на погонски единици, вклучувајќи четири различни технологии: TSI (бензин), eTSI (благ хибрид), TDI (дизел) и eHybrid мотори (приклучен хибрид). Севкупно, има седум различни опции за погонски единици кои се движат од 115 КС (85 kW) до 204 КС (150 kW).

Сега е ексклузивно достапен со 4-цилиндрични мотори: или 1.5 TSI (бензинец, mild (благ) хибрид или plug-in хибрид) или 2.0 TDI (дизел).

Првичната верзија за моделот SEAT Leon е новиот 1.5 TSI мотор (претходно: 1.0 TSI), кој развива моќност од 115 КС/85 kW (+5 КС/4 kW) и 220 Nm (+20 Nm), и е поврзан со 6 чекор-по-чекор рачен менувач. Емисиите на CO2 се 120 – 132 g/km додека троши 5,3 – 5,8 литри бензин на 100 km според циклусот на возење WLTP.

Достапен е и со две благи хибридни верзии (eTSI): 1,5 литарски 115 КС (85 kW) и 150 КС (110 kW), исклучиво во комбинација со 7-брзински DSG менувач. Комбинира 48 V блага хибридна технологија со мотор со согорување, што не е само плус во однос на ефикасноста на електрификацијата, туку и во однос на удобноста при возењето.

Конечно, новата генерација на eHybrid мотори (plug-in hybrid) сега е достапна за Leon, кои развиваат моќност од 204 КС (150 kW) и 350 Nm. Комбинира 1,5-литарски TSI бензински мотор од 150 КС (110 kW), електричен мотор од 115 КС (85 kW) и литиум-јонска батерија од 19,7 kWh. Комбинацијата му овозможува на Seat Leon да испорача чисто електричен опсег од повеќе од 100 km. И кога е неопходно да се наполни батеријата, возачите можат да го сторат тоа со до 50 kW на станиците за брзо полнење или со 11 kW дома на ѕидна кутија.

Внатрешноста на моделот SEAT Leon ја пренасочува дигитализацијата со нов и подобрен интерфејс човек-машина (HMI), имплементиран во дигиталниот кокпит (10,25″) зад воланот, како и во поголемиот сериски инфозабавен систем од 10,4″ (претходно: 8,25″) или опционален 12,9″ инфозабавен систем.

Facelift Seat Leon, исто така, доби технолошки подобрувања во својот надворешен дизајн со нови опционални матрични LED фарови кои се достапни за прв пат во хечбек модел на брендот Seat.

И кога е неопходно да се полнат паметни мобилни уреди, SEAT Leon сега нуди безжично брзо полнење до 15 W со технологија за ладење.

Дизајниран, развиен и произведен во Барселона во фабриката на брендот во Марторело, Seat Leon започнува со производство овој месец.

 

НАЈНОВИ