Најавен електричен Jeep Wagoneer S

Со новото тизер видео за есента оваа 2024 година, Jeep го најавува целосно електричниот Wagoneer S, кој ќе ја користи Stellantis STLA-Large платформата…

Во продолжение го пренесуваме претходно објавеното ПР соопштение:

Палетата на Wagoneer ќе расте со целосно нов SUV. Наречено Wagoneer S, целосно електричното возило ќе продолжи да го проширува присуството на марката во сегментот на премиум SUV, нудејќи уникатен, елегантен, аеродинамичен дизајн и способност за 4×4, со управување на сите терени, напредна технологија фокусирана на брендот Jeep и импресивни перформанси. .

Овој нов целосно електричен глобален SUV ќе се нуди исклучиво како BEV, со цел опсег од 400 милји (640 km) со едно полнење, 600 КС и забрзување од 0, до 100 km/h во време од околу 3,5 секунди.

Со надворешен дизајн означен со карактеристична LED-осветлена решетка, овој SUV се движи со голема аеродинамична ефикасност, во комбинација со исправениот иконски изглед на Wagoneer од страна.

„Нашите клиенти ќе бидат воодушевени од премиум, високо ефикасниот SUV кој е преполн со технологија и висок квалитет на градба, кој нуди можности за 4×4, високи перформанси, брзо забрзување и целен опсег од 400 милји со едно полнење“, велат од Jeep.

 

НАЈНОВИ