Најавен прототип на спортски КТМ за јавни патишта

Убава вест за поклониците на марката во која се вели дека наскоро доаѓа спортски KTM за отворен пат…

Од KTM го престставија прототипот на новиот мотоцикл 990 RC R, кој треба да се најде во продажба некаде следната 2025 година.

Во текот на изминатите неколку години, ограниченото издание на KTM RC 8C наиде на голем одзив, при што првата серија од 100 е распродадена за пет минути. Следните 200 примероци повторно беа продадени за неколку минути.

Со толку голема побарувачка за мотоцикли со специјално издание, беше јасно дека австриската марка на крајот ќе влезе во пошироко (помасовно) производство.

Во моментов нема многу детали за прототипот 990 RC R, но изгледа дека мотоциклот е изграден околу рамка од решетката. Иако мотоциклот е целосно камуфлиран, може да се забележат неколку детали како што се алуминиумската подрамка, затемнетото нишалка и Brembo сопирачките.

Овој KTM го придвижува моторот со течно ладење со работен волумен од 990 кубни сантиметри, исто така виден на 990 Duke. Сепак, RC R има малку поголема моќ со 126 КС.

KTM тврди дека е вложена многу работа за да се постигне вистинската ергономија на овој мотоцикл.

За помалку од една година, 990 RC R подготвена за производство ќе започне да се продава во Европа, а кога тоа ќе се случи, KTM конечно ќе има присуство во конкурентната категорија спортски мотоцикли, во која моментално доминираат моделите како Kawasaki Ninja ZX- 6R, Honda CBR600RR како и Yamaha R9 и Ducati Panigale V2.

 

НАЈНОВИ