Нов Citroen C3 Aircross

Citroen ги објавува првите слики од целосно новиот C3 Aircross, кој го дели со хечбекот C3 истиот дизајнерски идентитет, ветувањето за простор и удобност во возилото, како и амбицијата да го радвижи пазарот со многу конкурентни цени…

Двата модели се базирани на истата платформа Smart Car, што овозможува флексибилност на погонската група и економичност. Новиот C3 Aircross претрпе радикална промена и влегува во нов опсег со усвојување помоќен карактер, повеќе внатрешен простор со до 7 седишта, проширен опсег на опции за моторот и исто ниво на удобност во возилото. Во комбинација со многу конкурентни цени, оваа позрела и мускулеста верзија е целосно во согласност со очекувањата на пазарот.

C3 Aircross вклучува елементи од новиот стилски јазик на Citroen, чиј манифест беше концептот Oli, а хечбекот (hatchback) C3 беше првата реализација. Неговиот дизајн на тој начин интегрира нов потпис за идентитетот на брендот и наметлив формален јазик. Неговиот вертикален преден дел гордо го прикажува новото лого на Citroen и усвојува карактеристичен светлосен потпис во 3 светлечки сегменти. Многу модерен, неговиот стил исто така го нагласува квалитетот и вниманието посветено на деталите со инкорпорирање на знакот на шевронен на одредени елементи.

Покрај овие графики, Citroen си поигрува со перцепцијата на својата силуета и приспособувањето преку кршење на вертикалното читање на моделот преку двобојниот покрив кој нуди и го оживува C3 Aircross со акценти на бои.

Целосно новиот C3 Aircross претрпува радикална промена во ставот, преминувајќи од модел кој ја нагласува заобленоста и љубезноста до модел кој, без да биде агресивен, зрачи со поаголен, мускулест и посигурен стил.

Силен и сугестивен на робусност, C3 Aircross ја прифаќа својата SUV типологија со висока и хоризонтална хауба, продолжени крила и силни рамења. Секоја стилска линија додава напнатост и енергија на моделот кој сега зрачи со голема самодоверба. Неговата силуета е многу избалансирана и изразува сила.

Новиот C3 Aircross ги менува димензиите за да достигне должина од 4,39 метри, обезбедувајќи повеќе внатрешен простор. Урамнотежените пропорции на неговата силуета укажуваат на многу долго меѓуоскино растојание, најголемо во својата категорија. Ова им овозможува повеќе простор за нозете на патниците одзади. Друг елемент овозможен од големината на C3 Aircross и откриен со неговиот стил: вертикалниот заден дел, обезбедувајќи доволно простор за патниците во третиот ред. Ова нуди можност за удобно сместување до 7 лица, со две преклопни седишта во багажникот.

C3 Aircross е полн со трикови кои го олеснуваат семејниот живот нудејќи голема флексибилност при користење. Сепак, C3 Aircross останува многу компактен за лесно маневрирање и паркирање без стрес.

Рационален, разновиден и сигурен, C3 Aircross е SUV со кој лесно се живее, според фабриката.

Овој нов SUV B ја дели платформата Smart Car со хечбекот C3, кој е дизајниран да нуди и целосно електрична верзија.

Силуетата на SUV ветува зголемено растојание од подлогата, што го олеснува пристапот и фаворизира висока позиција на возење што овозможува подобра видливост. Како и хечбекот C3, новиот C3 Aircross ја нагласува удобноста и ја има целата опрема и технологии што ги очекуваат клиентите во луксузниот сегмент на пазарот.

Планирано за лансирање до летото, целосно новиот C3 Aircross нуди нова визија за компактниот европски SUV на големиот пазар. Од 2020 година, продажбата на B-SUV ја надмина продажбата на хечбек од В -сегментот во Европа. Продажбата надминува 2 милиони регистрации секоја година на се поконкурентниот пазар. Citroen влезе во овој пазарен сегмент во 2008 година со C3 Picasso. Категоријата B SUV навистина не постоеше тогаш, но Citroen веќе понуди возило со подигната позиција за возење и внатрешен простор за функционално возило со уникатен карактер на „магична кутија“.

Значката Aircross се појави во 2017 година со C3 Aircross, кој ја задржа практичноста додека додаваше кодови за авантуристи.

Во средината на 2024 година, Citroen ќе го претстави новиот C3 Aircross, кој се очекува да ги исполни очекувањата на семејствата. Има сосема нова димензија со моќен, наметлив стил, повеќе простор и модуларност со капацитет за сместување до 7 луѓе, електрифицирана понуда од хибридна до 100% електрична, како и удобност и поврзување (конективност).

Во гамата може да очекуваме 1,2-литарски турбо мотор со и без 48-волтна блага (mild) хибридна асистенција, како и целосно електрична верзија на e-C3 Aircross со 156 КС, со автономија од 402 km.

Повеќе информации за целосно новиот C3 Aircross ќе бидат објавени поблиску до лансирањето пред летото на оваа 2024 година.

НАЈНОВИ